Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-04-15 09:54:27

Kontakt z małym dzieckiem w trakcie chemioterapii

Bardzo proszę o jednoznaczną odpowiedż dotyczącą kontaktu z małym dzieckiem (2 latka) w trakcie mojej chemioterapii. Jestem po 4 seriach AC co 3 tygodnie. W trakcie tego leczenia przez 7 dni unikałam jakichkolwiek kontaktów, a potem przez 2 tygodnie miałam "normalny" kontakt. Obecnie jestem po 1 wlewie taksanu - moja seria to 12 wlewów co 7 dni.
Czy prawdą jest, że w ciągu tych 3 miesięcy nie będę mogła kontaktować się bliżej z moim cudownym wnukiem? Czym grozi taki kontakt dziecku?
Mam jeszcze drugie pytanie - czy faktycznie muszę unikać słońca w trakcie trwania całej chemii, czy tylko w dniu podania wlewu? Jeżeli tak to dlaczego? Wczoraj (2 dni po wlewie) byłam 3 godziny na działce i troszkę mnie słoneczko "liznęło" po rękach jak plewiłam kwiaty i na razie nic się nie dzieje złego.
 

 

Odpowiedź:

 

Cytostatyki, tak jak wszystkie inne leki, mogą znajdować się w niewielkich ilościach w wydzielinach i wydalinach. Należy więc ograniczyć bardzo bliski kontakt zwłaszcza z bardzo małymi dziećmi. Jest jeszcze inny aspekt: to dziecko, zwłaszcza jeśli przebywa w grupie rówieśników, może być zagrożeniem dla Pani. Pani w czasie chemioterapii ma obniżoną odporność i tym samym większą podatność na infekcje.
Co do słońca, to może występować nadwrażliwość w postaci przebarwień lub odbarwień skóry.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...