Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-04-22 09:30:45

Czy to może być mastopatia

Mam 42 lata, mieszkam w Irlandii. Moja diagnoza to Lobular Multicentered Carcinoma prawej piersi. W wieku 15 lat została zdiagnozowana u mnie mastopatia. W moich piersiach można było wyczuć wiele małych guzków wielkości grochu. Chirurg stwierdził, że są to zmiany łagodne, ale że w starszym wieku mogą mi dokuczać...
Jestem jeszcze przed operacją, wiec ta diagnoza jest postawiona na podstawie wyniku z biopsji oraz USG I MMR-rezonansu magnetycznego. Biopsja potwierdziła komórki rakowe w 2 guzkach 1.5 cm każdy, ale na zdjęciu MMR widać też te drobne jak ziarenka grochu zmiany.
Czy mogą to być te zmiany mastopatyczne? Czy lepiej nie robić sobie nadziei?

 

Odpowiedź:

 

Wynik badania mikroskopowego jednoznacznie wskazuje na obecność raka zrazikowego. Ten rodzaj nowotworu występuje wieloogniskowo i wieloośrodkowo, niekiedy w obu piersiach jednocześnie. Dopiero po operacji będzie wiadomo, jaki jest rzeczywisty zasięg choroby. Możliwe, że będzie konieczne wykonanie biopsji także z drugiej piersi. Rozsądnie byłoby wykonywać tylko biopsję gruboigłową (core needle biopsy) albo mammotomiczną (VAB - vacuum assisted biopsy).

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również