Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-05-06 08:50:13

Interpretacja wyniku MR kręgosłupa

Proszę o interpretację MR odcinek C6-S2 z 13.03.15, czy są przerzuty?

Odcinek piersiowy
Klinowate obniżenie wysokości trzonu Th4 (wysokość w części przedniej 14 mm, środkowej 15 mm, tylnej 20 mm) bez wpuklania się do kanału kręgowego. Nieznaczne (ok. 1 mm) uwypuklenie krążka m/kręg. Th3/4 z niewielkim modelowaniem worka oponowego. Obniżenie wysokości trzonu Th8 z załamaniem dolnej blaszki granicznej trzonu (wysokość trzonu w części przedniej 13 mm, środkowej 14 mm, tylnej 21 mm) z wpukleniem się tylno dolnej krawędzi trzonu do kanału kręgowego na głębokość 3 mm oraz szerokopodstawne uwypuklenie krążka m/kręgowego Th8/9 wpuklające się do kan. Kręg. na głębokość 4 mm z modelowaniem worka oponowego i pośrednio przedniej powierzchni rdzenia kręgowego. Zwężenie otworów m/kręg Th7/8, T8/9 po stronie lewej przez wpuklające się osteofity tylnobocznych krawędzi trzonów i zmiany zwyrodnieniowe w staw. m/kręg. Wielopoziomowe osteofity przednich krawędzi trzonów, zwłaszcza na odcinku Th3-Th8.
Odcinek lędźwiowy
Spłycenie fizjologicznej lordozy odcinka lędźwiowego, dehydratacja wszystkich krążków odcinka lędźwiowego oraz obniżenie wysokości krążków L3/L4, L4/L5, L5/S1. Na poziomie Th12 /L1 tylna pośrodkowa przepuklina krążka m/kr. wpuklająca się do kanału kręgowego na głębokość 4 mm modelująca worek oponowy. Na poziomie L1/L2 duża dotrzonowa przepuklina krążka (19x10 mm) przez górną blaszkę graniczną trzonu L2. Obecnie również niewielkie szerokopodstawne uwypuklenie krąż. m/kr nieznacznie modelujące worek opon. Na poziomie L2/L3 niewielka tylna wypuklina krąż. m/kr wpuklająca się do kanału kręgowego na głębokość 2 mm modelująca worek oponowy. Na poziomie L3/L4 tylna pośrodkowa przepuklina krążka wpuklająca się do kanału kręgowego na głębokość 8 mm uciskająca worek oponowy i pośrednio nici końcowe rdzenia, zwężająca obustronnie zachyłki boczne kanału i prawy otwór m/kręg. Na poziomach L4/L5 i L5/S1 okrężne wypukliny krążków m/kręg. typu bulging wpuklające się do kanału kręgowego na głębokość 4 mm modelujące worek oponowy i zwężająca obustronnie zachyłki boczne, modelująca pośrednio nici końcowe rdzenia. Osteofity przednich krawędzi trzonów L1-L5 i krawędzi tylnych L3-L5. Nie stwierdza się ognisk podejrzanego sygnału w obrębie kręgosłupa Th i LS w tym w obrębie złamanych trzonów sugerujących meta. Rdzeń kręg bez zmian ogniskowych.
Mama ma 60 lat. Rak piersi lewej cT2N3M1 (OUN, węzły chłonne śródpiersia). Stan po chemioterapii 8xFEC, po paliatywnej radioterapii na OUN (08.2015), paliatywnej RTH na kręgosłup (12.01.15) w trakcie hormonoterapii Clarzole, Po zatorowości płucnej (22.12.2014).
Wyniki ostatniej TK Głowa, KLP (08.12.15)
TK mózgowia - badanie z kontrastem. Świeżo wynaczynionej krwi śródczaszkowo nie stwierdzam. cechy umiarkowanego zaniku korowego móżdżku. Poza tym mózgowie o prawidłowej morfologii, bez zmian ogniskowych. Obszar struktur naczyniowych w normie. Układ komorowy nadnamiotowy symetryczny, nieposzerzony, nieprzemieszczony. Komora IV prawidłowa. Części kostne mózgoczaszki bez zmian.
TK KLP - płuca prawidłowo powietrzne, bez zmian ogniskowych o wyglądzie meta jak poprzednio. W przykręgosłupowych partiach płatów dolnych pasmowato siateczkowate struktury włóknisto bliznowate. Drobne podopłucnowe zwapnienie w S1+2L. Obustronnie przyścienne, prawdopodobnie przewlekłe skrzepliny: w t. dolnopłatowej i tt. subsegmentowych S8P oraz t. języczka, t. dolnopłatowej lewej i tt. subsegmentowych S8L. W śródpiersiu powiększonych ww. chłonnych ani innych patologicznych struktur nie stwierdzam jak poprzednio. Części kostne w porównaniu do badania z 03.09.br pojawiły się - złamanie tylnego odcinka żebra VIII prawego, prawdopodobnie patologiczne - drobne sklerotyczne ogniska w tylno bocznym odcinku żebra IV prawego, prawdopodobnie meta - złamanie przedniego odc. żebra V lewego - złamanie dolnej blaszki granicznej trzonu Th8 i górnej blaszki granicznej trzonu TH4.

Wiem, że podejrzane 3 mm, 4 mm zmiany w móżdżku ustąpiły oraz guz piersi i węzłów chłonnych, nie jestem pewna czy po tych naświetleniach na kręgosłup te zmiany się cofają jak wyszedł ostatni MR? Mama dostała jeszcze skierowanie na scyntygrafię kości. Jakie są rokowania? Wiem, że już nie wyzdrowieje ale czy chorobę można zatrzymać? Mama czuje się dobrze jest w trakcie hormonoterapii
 

 

Odpowiedź:

 

Przy takiej dużej ilości opisanych zmian i różnej interpretacji wyników badań TK i RM trudno jednoznacznie stwierdzić, które ogniska mogą byc przerzutami. Najpewniej złamane żebra, a jakie fragmenty kręgosłupa - nie umiem powiedzieć. Hormonoterapia i leczenie bifosfonianem mogą nawet na długi czas spowolnić chorobę.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-09-20 17:07:55

  Luteina po leczeniu raka piersi

  Lekarz ginekolog z powodu torbieli jajnika przepisał mi Luteinę na 5 dni w celu wywołania okresu. Moje pytanie brzmi czy...
 • Avatar

  2022-09-13 10:01:43

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 40 lat, 31.05.2022 zdiagnozowano u mnie raka Lumianlnego A (Her-2 ujemny), Ki67 wynosi 14%, rak naciekający, inwazyjny,...
 • Avatar

  2022-09-03 10:29:15

  Interpretacja USG piersi

  Jestem w ciąży (32 tydz), w tym roku skończę 32 lata. USG piersi robiłam regularnie (październik 2021 bez zmian, w marcu...