Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-05-14 12:00:00

Czy warto organizować warsztaty psychologiczne dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi

Warsztaty dla kobiet z nawrotem choroby, to cel Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” we wspieraniu pacjentek z rozsianym rakiem piersi, objętych wsparciem przez nasz ruch. Wiarygodna dla osoby dotkniętej nawrotem choroby jest tylko ta ochotniczka, która również przebyła nawrót choroby, poradziła sobie z towarzyszącym stresem, obciążeniem, trudnym, wymagającym i długotrwałym leczeniem. 

Jest to problem również mój osobisty, dlatego dobrze pamiętam jak kluczowym problemem był:


A) lęk i nieustannie towarzysząca obawa jak długo będę jeszcze żyła?
B) jaki będzie dostęp do dalszego leczenia?
C) czy stosowana terapia będzie skuteczna?
D) jaka będzie moja dalsza jakość życia?


 Odrzucenie w środowisku, zerwanie kontaktów towarzyskich, utrata pracy, bezradność wobec zachorowania i jego następstw- te obawy są niejednokrotnie przyczyną niechęci do podjęcia dalszego leczenia. Tylko dobra informacja o możliwości skutecznego leczenia i mediany przeżycia pomaga podjąć decyzję o dalszym leczeniu, tylko wsparcie rodziny i przyjaciół przywraca równowagę i harmonię ducha. Te i wiele innych może przekazać innym osobom w podobnych sytuacjach ochotniczka, która sama zmagała się z chorobą. Świadczy ona bowiem swoją osobą, że nie poddała się chorobie i pomimo przewlekłego stanu, funkcjonuje w sposób niezaburzony, a jej jakość życia nie różni się od jakości życia wielu innych zdrowych osób.


 Do takich form wsparcia na licznych szkoleniach przygotowują nas psycholodzy i specjaliści współpracujący z wieloma klubami i ośrodkami w Polsce. W zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb, każda uczestniczka może skorzystać z indywidualnych rozmów, poznać swój styl reagowania na stres i nauczyć się prostych metod relaksacji.


 Znaczącym elementem szkoleń są spotkania ze stylistami, których celem jest nauczenie uczestniczek właściwego doboru garderoby oraz poznania typu swojej sylwetki i właściwego typu kolorystycznego do pozytywnego kształtowania swojego wizerunku. Pomaga to przywrócić przekonanie o swojej atrakcyjności i wzmocnić poczucie własnej wartości oraz dodać choć szczyptę pewności siebie.

 Od dwóch lat prowadzona jest kampania „Tui teraz”, której celem przewodnim była ocena sytuacji jakości życia kobiet z zaawansowanym rakiem piersi, towarzyszącymi ograniczeniami aktywności w życiu zawodowym i prywatnym wśród kobiet z zaawansowanym rakiem piersi oraz ich opiekunów.


Badanie zostało przeprowadzone przez niezależny instytut „Insight Research Group” w dziesięciu krajach europejskich w okresie od listopada 2012 do września 2013r. Opiniami podzieliły się 304 osoby- 154 pacjentki i 146 opiekunów.


 Wyniki badań sondażowych nie miały na celu ukazania całego spektrum choroby zaawansowanego raka piersi. Osoby rekrutowane pochodziły z różnych środowisk i posiadały zróżnicowany dostęp do grup wsparcia. Wyniki wskazują, że pacjentki starają się prowadzić szczęśliwe życie, chociaż mniej niż 1/3 twierdzi, ze jest „silna patrząc w przyszłość”. W Polsce kobiety wskazały wyższy stopień zadowolenia z życia w stosunku do innych krajów europejskich- prawie połowa (47%) określa swoją osobę, jako „śmiało patrzącą w przyszłość” kobietę, natomiast pozostałe 43% nie traci pozytywnego nastawienia do życia.


 Pacjentki w Polsce zdecydowanie dotkliwiej odczuwają trudności finansowe i identyfikują go jako bezpośredni skutek diagnozy zaawansowanego raka piersi. Zarówno w Polsce jak i w innych państwach europejskich, umiejętność pełnienia aktywnej roli w życiu społecznym, w gospodarstwie domowym oraz znaczenie i uczestnictwa chorych w środowiskach, w których na co dzień funkcjonują, znacząco spadły po diagnozie nawrotu choroby.


 Wnioski z badań prowadzonych w Polsce są lustrzanym odbiciem europejskiego trendu w zakresie źródła wsparcia, jakie otrzymują pacjentki z różnych środowisk. Lekarze są głównym źródłem wsparcia i informacji dla polskich pacjentem, a tylko 1/10 pacjentek otrzymała wystarczające wsparcie ze jakiejkolwiek strony organizacji pacienckiej.


 Wyniki ankiet wskazują, że wsparcie psychologów nie wnosi odgrywa znaczącej roli w życiu i aktywności kobiet z zaawansowanym rakiem piersi, a nasze doświadczenie przedstawia tą sprawę w nieco odmiennym świetle- ewaluacja warsztatów organizowanych przez Federację wskazuje na zachodzenie istotnego znaczenia w przywracaniu kobietom poczucia tożsamości i pewności siebie. 

 Przedstawione wyniki świadczą o tym, że warto i należy w dużej mierze starać się organizować jak największą ilość warsztatów dla grupy Amazonek z zaawansowanym rakiem piersi. Dlatego też dołożymy wszelkich starań, by w pisanych przez nas wnioskach o granty ten temat był wartością przewodnią.

 

Piśmiennictwo:

Insight Research Group. Here & Now European patient and career survey (2013).

 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

ekspert - Łucja Werblińska

Forum

 • karolina21 (offline)

   

  Avatar

  2015-05-14 14:22:41
   

  O ile po pierwszej diagnozie, przy wsparciu wirtualnym na forum amazonek świetnie sobie radziłam ze stresem, operacją i leczeniem, o tyle teraz, przy usłyszeniu "Ma pani przerzuty do kości" jest o ...

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...