Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-05-26 09:03:49

Leczenie raka piersi i reumatoidalnego zapalenia stawów

Mam 32 lata, miesiąc temu stwierdzono u mnie nowotwór złośliwy piersi, w tej chwili czekam na amputację. Włączono mi leczenie Tamoxifenem i Zoladexem (nowotwór G1, typ luminalny A, oba receptory hormonalne 100%). Oprócz tego od 7 lat choruję na reumatoidalne zapalenie stawów i tutaj zaczyna się problem. W zeszłym roku zakończyłam leczenie lekiem biologicznym o nazwie Humira (adalimumab) ze względu na remisję choroby. Oprócz tego ciągle przyjmuję Metotrexat w dawce 25 mg/ tydzień. Jest to tzw "złoty standard" w leczeniu RZS. Niestety od pewnego czasu następuję nawrót choroby (opuchnięte i bolące stawy rąk i nóg). Lekarz reumatolog stwierdził, że nie można dłużej podawać metotrexatu, ponieważ jest to niewskazane w chorobie nowotworowej.
Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź na pytanie: czy na pewno nie mogę już do końca życia przyjmować mtx, który pozwala mi jakoś funkcjonować (lekarz twierdzi, że w grę wchodzą tylko sterydy)? Czy jest jakieś inne wyjście z tej, i tak dla mnie trudnej, sytuacji?

 

Odpowiedź:

 

Nie do końca zrozumiałam plan leczenia raka piersi.
Na podstawie jakich badań postawiono rozpoznanie raka piersi i jak ustalono stopień zaawansowania choroby?
Co wiemy o wielkości guza pierwotnego i stanie węzłów chłonnych?
Czy terapię hormonalną już Pani rozpoczęła, czy jest to dopiero w planie po mastektomii?
Dotychczas spotykałam się z sytuacją, w której przerywano podawanie MTX dlatego, że rozpoczynana była inna chemioterapia z przyczyn onkologicznych.
Nie jestem przekonana, że nie można kontynuować kuracji MTX z powodu nowotworu.
Raczej zastanawiałabym się, czy leczenie MTX jest uzasadnione, skoro w czasie terapii doszło do nawrotu choroby. U chorych na nowotwory kontynuację chemioterapii (tym samym lekiem) po progresji prowadzi się niezwykle rzadko i tylko w bardzo szczególnych wskazaniach.
Może warto zasięgnąć jeszcze drugiej opinii reumatologa?

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2020-01-18 11:25:09

  Problem z wykonaniem biopsji

  Mojej mamie na usg wyszedł nowotwór zakwalifikowany jako BIRADS 4 określony jako nieregularne zagęszczenie....
 • Avatar

  2020-01-15 12:05:24

  Refundacja Rybocyklibu

  Rak zrazikowy, ER 100%, PR brak, Her ujemny, Ki67 10%, Luminalny B, węzły czyste, wątroba też, guz duży 4 cm i naciek w...
 • Avatar

  2020-01-10 12:31:31

  Podniesienie poziomu neutrofili

  Chciałam się zapytać, czy w przypadku spadku neutrofili po pierwszej chemioterapii do poziomu 0,8 i przełożeniu chemii na...