Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-06-04 09:18:13

Mutacja genu BRCA1

Mam potwierdzona mutację genu BRCA1. Obecnie mam 38 lat. Moja starsza o 5 lat siostra przeszła chorobę nowotworową - guz piersi. Jest również posiadaczką mutacji BRCA1. Po konsultacji genetycznej głównym wskazaniem dla mnie jest usunięcie jajników, co ma mnie ochronić przed zachorowaniem na nowotwór piersi i/lub jajników. Co pół roku wykonuję badania kontrolne usg piersi, jajników. Mam dużo wątpliwości aby podjąć tak radykalny zabieg.
Czy spotyka się Pani z takimi "zdrowymi przypadkami", które mimo posiadanej mutacji nie chorują? Jakie podejmują decyzje - usuwają piersi, jajniki, czy po prostu są pod kontrolą?
Ja dodam jeszcze, że moja siostra odkąd zaczęła dojrzewać miała problemy z miesiączkami, zajściem w ciążę, po ciąży znowu problemy z miesiączkami i w związku z tym przez swoje dorosłe życie (od 18 do 40 roku życia) była leczona preparatami hormonalnymi. U mnie takich problemów nie było i nie leczyłam się hormonalnie. Czy to również może mieć wpływ na zachorowanie? Mam ogrom niepewności co dalej, przecież jestem zdrowa.

 

Odpowiedź:

 

Decyzja, co do profilaktycznego usunięcia jajników, czy też piersi w przypadku nosicielek mutacji BRCA są bardzo trudne i powinny być podejmowane przez każdą kobietę indywidualnie. Oczywiście nie ma pewności, że ktoś, kto posiada mutację z całą pewnością zachoruje na raka - ma zdecydowanie większe ryzyko tego zachorowania w porównaniu z resztę populacji, ale może nie zachorować.

Myślę, że decyzję musi Pani po prostu odłożyć na później. Jednak proszę pamiętać, że w przypadku zachorowania na raka może się okazać, że oprócz zabiegu operacyjnego będzie się Pani musiała poddać również innym procedurom np. chemioterapii lub radioterapii, co niekiedy i tak nie gwarantuje wyleczenia z choroby nowotworowej.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...