Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-06-05 09:00:20

Skolioza kręgosłupa

Mam 46 lat. Jestem pięć lat po mastektomii. Nie miałam chemioterapii, ale brałam tamoxifen i zoladeks. W 2011 r. usunięto mi jajniki i macicę. Od roku 2012 r. zaczęłam rekonstruować pierś lewą u dr Sirka w Bielsku- Białej. Najpierw przeszczepy własnego tłuszczu, teraz mam ekspander, który będzie mi dr Sirek wymieniać 25 czerwca br. na właściwy silikon. Na ostatnim zdjęciu rtg płuc, lekarz opisał, że wszystko w porządku poza niewielką prawostronną skoliozą (co to znaczy?). Planuję w maju iść do kręgarza i ustawić kręgosłup, bo czuję, że coś jest nie tak. Zawsze byłam sprawna, nadal jestem - ćwiczę, jeżdżę na rowerze, tańczę, ale widzę, że coś jest nie tak skoro pojawiła się skolioza. Dlatego proszę o podpowiedź, co mogę zrobić, żeby takiej skoliozy się pozbyć. I czy jest to możliwe? Nigdy nie miałam problemów z obrzękami ręki po mastektomii, bo ćwiczyłam. Teraz też chcę tylko nie wiem jak się za to zabrać, co ćwiczyć - pitales, jogę? Od czego zacząć? Dziś też się z badania dowiedziałam, że mam osteoporozę. Z wynikiem idę do mojej lekarki rodzinnej. Proszę mi podpowiedzieć, jak mogę sobie sama pomóc. Nie chcę bezczynnie siedzieć. Jeżeli to jest niewielka, jak to lekarz określił, skolioza prawostronna to może można ją skorygować? Proszę o odpowiedź . A osteoporoza to pewnie wynik leczenia po raku. Dlatego dalej będę pytać jak sobie pomóc . Być może zmieniając styl życia i dietę, póki jest czas na takie zmiany. Jestem gotowa na zmiany.

 

Odpowiedź:

 

Skolioza jest to boczne skrzywienie kręgosłupa. Naturalnie kręgosłup (gdy patrzymy od przodu) jest prosty. W Pani przypadku, niestety tak nie jest, tyko przybrał kształt lekkiej litery C. Sama skolioza może pojawić się z wielu powodów, od różnicy długości kończyn dolnych, wrodzone wady jak również zabieg mastektomii który Pani przeszła, mógł spowodować skoliozę. Jak określił to lekarz, jeśli jest niewielka, można ją w prosty sposób starać się skorygować, poprzez ćwiczenia. Aby dokładnie dobrać ćwiczenia, musi się Pani udać na konsultacje do rehabilitanta.
Osteoporoza – stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Z tego powodu wizyta u kręgarza jest dla Pani przeciwwskazana, gdyż w skrajnym przypadku może dojść do złamania kręgu.
Odnośnie ćwiczeń, bardo dobrze, że Pani ćwiczy. Forma ćwiczeń, musi być dobrana w taki sposób, aby nie obciążać za bardzo ręki. W przypadku pilatesu i jogi nie widzę przeciwwskazań, z jednym założeniem, że wyłączy Pani wszystkie ćwiczenia z rękoma na ziemi, obciążającymi ręce długim napięciem np jak w pozycji do pompki itp.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...