Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-06-11 09:46:16

Skutki uboczne działania hormonoterapii

Mam 53 lata. Obecnie jestem w trakcie hormonoterapii - lametta (od połowy lutego 2015, wcześniej tamoksyfen). Zauważyłam u siebie od pewnego czasu zaczerwienie twarzy, lekkie wypryski, szybciej się męczę, często miewam gorszy nastrój, jestem bardziej nerwowa. Miewam też uderzenia gorąca jednak są one już coraz słabsze. Ponadto mam znacznie podwyższone wyniki prób wątrobowych, co spowodowane jest wieloletnią kamicą pęcherzyka żółciowego. Wyniki udało się unormować na czas leczenia - chemia (3 x FEC, 3 x docetaksel) i radioterapia, jednak teraz przy hormonoterapii ich wartości znów są znacznie podwyższone - z tego powodu zmieniono tamoxifen na lamettę (ALAT i ASPAT ok. 250). Obecnie hepatolog przepisał mi lek ursopol, a następnie usunięcie woreczka żółciowego.
Mam cztery pytania:
1. Czy skutki uboczne wymienione przeze mnie wyżej można wiązać z przyjmowaniem letrozolu?
2. Czy bezpieczne jest dla mnie stosowanie leku Ursopol przy jednoczesnym stosowaniu lametty? Czy oba leki nie wchodzą ze sobą w interakcje?
3. Czy mogę bezpiecznie przyjmować sylimarol?
4. Czy w związku z dużą nerwowością i obniżonym nastorejem mogą przyjmować dostępne bez recepty suplementy/leki takie jak Melisa w tabletkach lub KALMS?

 

Odpowiedź:

 

Skutki uboczne działania leków opisane są w ulotce rejestracyjnej.
P/wskazań do przyjmowania leku nie ma.
Sylimarol nie będzie wchodził w interakcje z lamettą.
Przyjmowanie leków pochodzenia roślinnego nie powinno stanowić problemu.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również