Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-06-16 09:10:47

Rezygnacja z hormonoterapii

Jestem 9 miesięcy po mastektomii, odmówiłam terapii hormonalnej. Ponownie rozważam, czy aby słusznie postąpiłam. Jakie jest ryzyko nawrotu choroby biorąc tamoxifen a jakie nie biorąc?
Oto wynik HP pooperacyjny: wieloogniskowy rak piersi prawej c(m)T2N1M0, ER PS5+IS3=TS8, PR PS5+IS3=TS8, Ki67 (+) w 40%, luminalny B - HER-2 dodatni, Nottingham G2, wielkość -ypT1c, węzły chłonne 0/11; ypNo Mx, naciek zapalny (-), angioinwazja (-).

Węzły były czyste (pomyłka w wypisie szpitalnym, oryginalny wynik HP pokazuje, że węzły były czyste). Brałam chemioterapię 2xAC przed operacją, 4xTaxotere po operacji. Teraz biorę herceptynę.

 

Odpowiedź:

 

Sądzę, że nie było pomyłki w klasyfikacji TNM, ponieważ "cTNM" oznacza klasyfikację kliniczną, czyli sprzed chemioterapii i sprzed operacji. Jakieś badania musiały wskazywac na cechy zajęcia węzłów chłonnych, a ypN0 może oznaczać, że po chemioterapii przerzutów już nie znaleziono (wyraźnie zmniejszyły się ogniska raka, bo z cT2 do ypT1b).
Przyjmowanie tamoksyfenu może zmniejszyć nawet o połowę ryzyko nawrotu choroby. Moim zdaniem były u Pani czynniki świadczące o wysokim ryzyku nawrotu. Ale decyzja należy do Pani.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również