Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-06-20 09:09:59

Czy wskazana jest Herceptyna

 


W 2012 r. wyczułam u siebie guza w piersi, wynik biopsji - sutek prawy na godz. 11: grupy komórek nabłonka apokrynowego bez cech atypii. W X 2012 został wykonany zabieg usunięcia zmiany, wynik hist.: guz o wymiarach 4,5x4x3,5 cm, łagodny guz liściasty, bez atypii i figur podziału. Zmiana wycięta w całości z minimalnym marginesem miąższu niezmienionego 4 mm. I na tym leczenie zostało zakończone. Żadne dodatkowe badania nie były wykonane.
W 2013 r. wyczułam drugą zmianę w tej samej piersi (w tym samym miejscu na granicy cięcia pierwszego zabiegu). Wynik biopsji cienkoigłowej - rozmazy bezkomórkowe. I tak kontrolowałam tę zmianę do stycznia 2015 r.
Nalegałam na usuniecie tej zmiany. W styczniu 2015 został wykonany pierwszy zabieg. Wynik histopatologiczny: Dwa fragmenty tkankowe
I - o wymiarach 5,5x4,5x3 cm ze skórą o wymiarach 3x0,5 cm o budowie włóknisto tłuszczowej.
II - o średnicy 1,5 cm o budowie włóknisto tłuszczowej
Opis mikroskopowy:
I. Postawienie rozpoznania wymaga zbadania dodatkowych wycinków tkankowych. Badanie w toku.
II. Miąższ sutka z cechami łagodnej dysplazji.
Uzupełnienie do badania:
Ad I. W jednym z wycinków stwierdza się dwa ogniska raka wewnątrzprzewodowego DCIS, typu sitowatego, NG3 o średnicy 0,4 cm, margines wycięcia niepewny ze względu na zmiany elektrokoaguacyjne w sąsiedztwie zmiany.
Następnym krokiem był rezonans magnetyczny. Oto wynik: piersi gruczołowo-tłuszczowe. Liczne drobne punktowane ogniska wzmocnienia kontrastowego o charakterze hormonozależnym w obu piersiach.
Stan po BCT piersi prawej: ku tyłowi od blizny pooperacyjnej w piersi prawej, w kwadrancie górnym zewnętrznym owalna zmiana niejednorodnie wzmacniająca się po kontraście wielkości 12/8 mm, w początkowej fazie badania silnie wzmacnia się po kontraście i w fazie opóźnionej prezentuje krzywą typu plateau-BI-RADS4. W lewej piersi nie stwierdza się zmian morfologicznych podejrzanych o złośliwość ani patologicznych ognisk wzmocnienia kontrastowego. Doły pachowe bez adenopatii, węzły chłonne niezmienione.
W marcu został wykonany kolejny zabieg, tzw. docięcia.
Wynik histopatologii.
1. Granica kwadrantów górnych sutka prawego - poszerzenie marginesu - fragment tkankowy o budowie włóknisto tłuszczowej o wymiarach 5,5x5,5x4 cm z fragmentem skóry o wymiarach 4x1 cm bez zmian ogniskowych.
2. Węzeł wartowniczy prawej pachy - fragment tkankowy o wymiarach 2,5x2x1 cm zawierający węzeł chłonny.
3. Węzeł towarzyszący prawej pachy - węzeł chłonny o wymiarach 2,5x1,3x0,8 cm.
Opis makroskopowy.
1. Stan po usunięciu raka wewnatrzprzewodowego DCIS . W aktualnym badaniu cechy łagodnej dysplazji (hyperplasia intraductalic typica UDH, adenosis, ductactasiae) oraz zmiany zapalno-resorbcyjne. Badanie kolejnych wycinków w toku.
2. Jeden węzeł chłonny wartowniczy bez przerzutów raka. Badanie immunohistochemiczne w toku.
3. Jeden węzeł chłonny towarzyszący bez przerzutów raka. Badanie immunohistochemiczne w toku.
Uzupełnienie do badania:
Ad1) W licznie dodatkowo pobranych wycinkach z miąższu sutka stwierdza się pojedyncze ogniska atypowego rozrostu wewnatrzprzewodowego, usuniete w granicach niezmienionych tkanek. Obecne liczne mikrozwapnienia w zrazikach oraz drobne ognisko blizny promienistej.
Badanie poziomu receptorów zlecono na wycinku z badania poprzedniego.
Węzły chłonne:
CK AE1/AE3: 2 węzły (-)
Wynik badania receptorów z pierwszego zabiegu.
ER - 100% komórek/3 TS 8/8 (pozytywny)
PR - 100% komórek/3, TS 8/8 (pozytywny)
W między czasie zostało wykonane badanie metodą FISH w Bydgoszczy - wynik pozytywny.
Otrzymałam tamoxifen 20 mg na pięć lat oraz radioterapię 25 zabiegów, (biorę od maja 2015 r.)
Moje badanie ginekologiczne wykazało torbiel na jajniku 47x32 mm, lewy prawidłowy 30x24 mm, endometrium 8 mm jednorodne, hiperechogeniczne, gładko obrysowane.
Pani doktor mówiła o herceptynie po radioterapii, teraz zmieniła zdanie.


Czy radioterapia wystarczy w moim przypadku? Mam małe dzieci i trochę się obawiam.
Dodam jeszcze iż w czerwcu miałam robione usg piersi, oto wynik: Pierś prawa w trakcie rtg-ter, obrzęk tkanek najbardziej nasilony w kww. górnych, w zakresie blizny na piersi widoczny zbiornik płynowy o dł. 36 mm. Dół pachowy bez adenopatii. Torbiel na g. 3 o śr. 4.9 mm. Pierś lewa z przewagą budowy gruczołowej, bez zmian podejrzanych. Dół pachowy bez adenopatii.
Na tym etapie leczenie zostało zakończone.
 

 

Odpowiedź:

 

Nie stosuje się leczenia herceptyną w przypadku raka wewnątrzprzewodowego. Zaproponowane leczenie uważam za odpowiednie.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2020-03-30 13:55:21

  Interpretacja wyniku RM piersi

  Miałam robioną biopsję gruboigłową wynik wyszedł Fibrosclerosis, po roku zostałam skierowana na kontrolne usg a potem na...
 • Avatar

  2020-03-30 13:51:29

  Duszności po niewielkim wysiłku

  Mieszkam w UK, a szpital w którym się leczyłam został przekwalifikowany do walki z pandemią. Wizyta kontrolna...
 • Avatar

  2020-03-23 16:06:35

  Odwołanie operacji z powodu pandemii

  Pierwszą mammografię miałam pod koniec listopada. Wyszły mikrozwapnienia. Dostałam skierowanie na biopsję gruboigłową pod...