Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-06-20 09:13:57

Preparaty wspomagające w raku hormonozależnym

Jestem pacjentką po operacji oszczędzającej w 2014 r., po radioterapii i na tamoxifenie (rak wysoce hormonozależny). Mam super lekarza onkologa, ale jedną sprawę chciałabym skonsultować i będę wdzięczna za pomoc. Jestem na tamoxifenie już 10 m-cy i coraz bardziej dokuczają mi skutki uboczne (uderzenia gorąca, bóle stawów i kości - densytometria i wszystkie badania w porządku).
Na ostatniej wizycie u onkologa pytałam m.in. o aktiv meno, na co usłyszałam, że najlepiej nic nie brać, chyba, że już nie dam rady wytrzymać. Czy jest coś co przy raku hormonozależnym pomaga, a nie wchodzi w interakcję z tamoxifenem? Czytałam na zagranicznych forach, że cimicifuga (u nas Remifemin) ma podobno świetne działanie, a na samego raka też pomaga?

 

Odpowiedź:

 

Pacjentki przyjmujące tamoksyfen różnie reagują na preparaty wspomagające: cimicifuga, mielone siemię lniane, szałwia ... Żadna z tych substancji nie ma potwierdzonego w badaniach klinicznych działania, ale też nie wykazano, żeby szkodziły. Bardzo duże znaczenie ma aktywność fizyczna (min. 3 x w tyg. po min. 30 minut ćwiczeń).

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również