Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-06-24 13:00:00

Poznań ma nowoczesny skaner. Wykrywa zmiany nowotworowe o wielkości 2 mm.

Poznań to drugie miasto w Europie Środkowo-Wschodniej, które dysponuje ultranowoczesnym skanerem PET-CT GE Discovery IQ. Urządzenie pozwala zlokalizować 2-milimetrowe ognisko nowotworowe. Działa w pracowni przy Centrum Medycznym HCP. 

Skaner PET-CT GE Discovery IQ to urządzenie najnowszej generacji. W całej Europie Środkowo-Wschodniej są tylko dwa takie skanery - we Wrocławiu i Poznaniu. Sprzęt jest bardziej czuły niż jego poprzednik, co wpływa na dokładność badania, a dodatkowo pozwala na skrócenie czasu badania onkologicznego z 20 minut do jedynie 4-5 minut. Każdego dnia na skanerze można więc przebadać nawet 40 osób.


Badanie skanerem pozwala na ustalenie lokalizacji ogniska pierwotnego nowotworów, ocenę ich zaawansowania, ewentualnie ocenę wznowy procesu chorobowego i indywidualnej reakcji pacjenta na zastosowaną metodę terapeutyczną. Starsze urządzenia wykrywały zmiany nowotworowe o wielkości 5-6 milimetrów, a najnowszy skaner potrafi zlokalizować jeszcze mniejsze ognisko chorobowe - o wielkości nawet tylko 2 milimetrów.

Badania poznańskim nowoczesnym skanerem są wykonywane od dwóch miesięcy. W tym czasie udało się obsłużyć blisko 500 pacjentów, którzy przeważnie trafiają tu ze skierowaniem od lekarza specjalisty. Badanie można też wykonać prywatnie - jego koszt to około 4000 złotych.

Skaner działa w pracowni PET-CT Affidea przy Centrum Medycznym HCP na poznańskiej Wildzie.  

źródło: www.epoznan.pl
poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...