Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-06-24 13:00:00

Poznań ma nowoczesny skaner. Wykrywa zmiany nowotworowe o wielkości 2 mm.

Poznań to drugie miasto w Europie Środkowo-Wschodniej, które dysponuje ultranowoczesnym skanerem PET-CT GE Discovery IQ. Urządzenie pozwala zlokalizować 2-milimetrowe ognisko nowotworowe. Działa w pracowni przy Centrum Medycznym HCP. 

Skaner PET-CT GE Discovery IQ to urządzenie najnowszej generacji. W całej Europie Środkowo-Wschodniej są tylko dwa takie skanery - we Wrocławiu i Poznaniu. Sprzęt jest bardziej czuły niż jego poprzednik, co wpływa na dokładność badania, a dodatkowo pozwala na skrócenie czasu badania onkologicznego z 20 minut do jedynie 4-5 minut. Każdego dnia na skanerze można więc przebadać nawet 40 osób.


Badanie skanerem pozwala na ustalenie lokalizacji ogniska pierwotnego nowotworów, ocenę ich zaawansowania, ewentualnie ocenę wznowy procesu chorobowego i indywidualnej reakcji pacjenta na zastosowaną metodę terapeutyczną. Starsze urządzenia wykrywały zmiany nowotworowe o wielkości 5-6 milimetrów, a najnowszy skaner potrafi zlokalizować jeszcze mniejsze ognisko chorobowe - o wielkości nawet tylko 2 milimetrów.

Badania poznańskim nowoczesnym skanerem są wykonywane od dwóch miesięcy. W tym czasie udało się obsłużyć blisko 500 pacjentów, którzy przeważnie trafiają tu ze skierowaniem od lekarza specjalisty. Badanie można też wykonać prywatnie - jego koszt to około 4000 złotych.

Skaner działa w pracowni PET-CT Affidea przy Centrum Medycznym HCP na poznańskiej Wildzie.  

źródło: www.epoznan.pl
poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2021-04-21 12:02:05

  Interpretacja wyniku mammografii

  Czy zaciąganie skóry piersi w kilku miejscach widoczne zarówno gołym okiem (mam małe piersi) jak i w...
 • Avatar

  2021-04-12 14:19:34

  Obrzęk kończyn dolnych

  Moja mama (73 lata) zmaga się z nowotworem piersi i odbytu. Jest na leczeniu hormonalnym raka piersi (Lametta) i po...
 • Avatar

  2021-04-07 14:55:21

  Nawracający ropień w piersi

  Od listopada zeszłego roku, co 2-3 tygodnie tworzy się u mnie stan zapalny piersi z ropniem. Wcześniej wykonywane były...