Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-07-06 15:30:22

Przerwanie hormonoterapii na czas ciąży

Mam bardzo ważne pytanie, najpierw w skrócie opis choroby.
W styczniu 2011 r. mąż wyczuł guza w mojej lewej piersi, kolejnego dnia zrobiłam USG, po którym doktor mnie uspokoił mówiąc, że jest to zmiana gruczołowa po ciąży (w sierpniu 2010 r. byłam w ciąży i poroniłam w 9 tyg.) Jednak postanowiłam to sprawdzić. Biopsja guza, operacja oszczędzająca, potem druga operacja i wycięte 4 węzły bez przerzutów.
Wynik biopsji guza piersi: Carcinoma Ductale Invasivum Mammae et DCIS low grade wg Blooma i Richardsona 1. Guz wielkości 1x1x1,4 cm białawo-szary.
Przeszłam radioterapię (dawka 42,5 Gy w 17 frakcjach) + boost na lożę po usuniętym guzie (10 Gy w 4 frakcjach). Chemioterapii nie miałam. Natomiast zalecono Tamoxyfen, zażywam go od 14.02.2012 r. czyli już prawie 3,5 roku.
Przechodząc do meritum. Mam 29 lat. Chciałabym bardzo zajść w ciążę, w związku z tym byłam na wizycie u ginekologa-onkologa i stanowczo odradził dalszego zażywania Tamoxifenu, i staranie się o dziecko po kilkumiesięcznej przerwie po odstawieniu leku. Z tą informacją szybko udałam się do lekarzy na Onkologię i oni stanowczo sądzą, że powinnam zażywać 5 lat Tamoxifen.
Bardzo proszę o odpowiedź skąd te skrajne opinie lekarzy tych samych specjalizacji? Oczywiście bardzo chce zajść w ciążę, miesiączkę mam regularnie pomimo tamoxifenu. Niestety nie wiem już sama co mam zrobić, trochę mnie nastraszyli na onkologii i chyba będę brać 5 lat tamoxifen ze strachu po prostu.
Moje pytanie brzmi, czy mogę juz przerwać hormonoterapię tamoxifenem?
Czy jest to duża różnica dla mojego organizmu jak jeszcze będę się leczyć do 5 lat?
Czy wtedy zmniejszy się ryzyko nawrotu choroby?
Jakie jest duże prawdopodobieństwo nawrotu raka?
Bardzo proszę o pomoc, ja po prostu nie wiem czy to 1,5 roku do końca kuracji tamoxifenem jest bardzo istotne dla mojego zdrowia.

 

Odpowiedź:

 

Zdania na temat czasu przyjmowania tamoksyfenu u osób w podobnej do Pani sytuacji są podzielone.

Pojawiają się ostatnio doniesienia o przerywaniu leczenia tamoksyfenem na czas potrzebny do zajścia w ciążę i kontynuowanie terapii po urodzeniu dziecka. Problem jest dość nowy i z tego powodu nie ma w obserwacji dużych grup kobiet, które przeszły taki proces. Tym bardziej nie ma na ten temat wyników badań porównawczych (czy lepiej przerwać hormonoterapię na czas ciąży, czy planować ciążę dopiero po zakończeniu leczenia).

Za mało wiem o Pani chorobie, żeby móc jednoznacznie odpowiedzieć na postawione pytanie - czas hormonoterapii a przewidywane wyniki leczenia (ryzyko nawrotu choroby).

Biorąc pod uwagę obecną ogólną tendencję do planowania macierzyństwa po trzydziestym roku życia (nie mówię, że jest to dobra tendencja) i Pani wiek, można przyjąć, że 1,5 roku dalszej hormonoterapii może nie przekreśli Pani szansy na zdrowe potomstwo, a zwiększy szansę na wyleczenie (w przeszłości stosowano tamoksyfen tylko przez dwa lata, ale dalsze badania pokazały, że nie tylko pięć, ale nawet dziesięć lat terapii daje wymierną korzyść).

Myślę, że spokojna i rzeczowa rozmowa z Pani lekarzem prowadzącym, a może wspólne spotkanie z ginekologiem-onkologiem i zespołem onkologów, pod których opieką jest Pani teraz pomogą ustalić plan dalszego postępowania.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...