Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-07-13 10:36:19

Biopsja mammotomiczna torbieli

Mam zaplanowaną biopsję mammotomiczną torbieli 10 mm (z przegrodą, o nieco zatartym obrysie).
- Czy w trakcie biopsji mammotomicznej pobiera się tylko fragmenty do badania, czy torbiel zostanie usunięta w całości?
- Jakie jest ryzyko, że ta torbiel znowu odrośnie?
- Czy przy biopsji mammotomicznej zawsze należy zostawić tzw. znacznik tytanowy, czy też zależy to od charakteru usuwanej zmiany? Lekarz nic o tym nie wspominał, dopiero w Internecie znalazłam taka informację.
- Czy ten znacznik zostaje w piersi już na zawsze?
- Czy znacznik nie przeszkadza potem w innych badaniach – nie związanych z piersiami, jak np. rezonans lub TK kręgosłupa?
- Czy jeżeli zmiana nie okazałaby się łagodna, to w wyniku biopsji oprócz diagnozy od razu zostaną uwzględnione dodatkowe informacje, jak np. receptory hormonalne, HER itp., czy też lekarz zlecający badanie histopatologiczne musi to sam zaznaczyć w zleceniu, bo inaczej tej informacji zabraknie?

 

Odpowiedź:

 

Biopsja mammotomiczna jest metodą wykrywania raka piersi a nie usuwania torbieli. Sądzę, że "torbiel" wydaje się na tyle podejrzana, że uznano, że warto wykluczyć , że nie jest to rak piersi.
Znacznik zakłada się tylko wtedy, gdy planuje się następnie usunięcie zmiany badanej w sposób chirurgiczny, żeby łatwiej odszukać zmianę. Podczas operacji znacznik zostaje usunięty razem z guzem piersi. Dodatkowe oznaczenie receptorów ER, PGR i HER musi zostać dodatkowo zlecone.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również