Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-07-13 10:36:19

Biopsja mammotomiczna torbieli

Mam zaplanowaną biopsję mammotomiczną torbieli 10 mm (z przegrodą, o nieco zatartym obrysie).
- Czy w trakcie biopsji mammotomicznej pobiera się tylko fragmenty do badania, czy torbiel zostanie usunięta w całości?
- Jakie jest ryzyko, że ta torbiel znowu odrośnie?
- Czy przy biopsji mammotomicznej zawsze należy zostawić tzw. znacznik tytanowy, czy też zależy to od charakteru usuwanej zmiany? Lekarz nic o tym nie wspominał, dopiero w Internecie znalazłam taka informację.
- Czy ten znacznik zostaje w piersi już na zawsze?
- Czy znacznik nie przeszkadza potem w innych badaniach – nie związanych z piersiami, jak np. rezonans lub TK kręgosłupa?
- Czy jeżeli zmiana nie okazałaby się łagodna, to w wyniku biopsji oprócz diagnozy od razu zostaną uwzględnione dodatkowe informacje, jak np. receptory hormonalne, HER itp., czy też lekarz zlecający badanie histopatologiczne musi to sam zaznaczyć w zleceniu, bo inaczej tej informacji zabraknie?

 

Odpowiedź:

 

Biopsja mammotomiczna jest metodą wykrywania raka piersi a nie usuwania torbieli. Sądzę, że "torbiel" wydaje się na tyle podejrzana, że uznano, że warto wykluczyć , że nie jest to rak piersi.
Znacznik zakłada się tylko wtedy, gdy planuje się następnie usunięcie zmiany badanej w sposób chirurgiczny, żeby łatwiej odszukać zmianę. Podczas operacji znacznik zostaje usunięty razem z guzem piersi. Dodatkowe oznaczenie receptorów ER, PGR i HER musi zostać dodatkowo zlecone.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...