Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-08-19 07:51:08

Wznowa po operacji oszczędzającej

Mam 56 lat. W kwietniu br. stwierdzono u mnie wznowę raka w operowanej 6 lat temu piersi (operacja oszczędzająca). Pierś zrobiła się twarda i czerwona, mammografia nic nie wykazała, ale znaleziono komórki nowotworowe w skórze (ER odczyn silny 100%, PGR 40%, Ki67 - 10%, brak amplifikacji genu HER2). Mam mieć mastektomię, a obecnie jestem po 5 dawce chemii - endoxan i docetaxel. Bardzo źle znoszę to leczenie - mam bardzo niskie ciśnienie (np. 75/46 a tętno 134), zupełny brak sił, drętwe i spuchnięte nogi (przewracam się), silne łzawienie i ból oczu (jakbym miała zatarte, często nie mogę ich otworzyć, moja pani doktor przepisała mi na to krople niedostępne w Polsce). Szóstą chemię jakoś jeszcze wytrzymam, ale lekarka wolałaby chyba, bym dostała osiem (tak zrozumiałam) - nie podoba się jej, że pierś nadal jest lekko czerwona. Ponieważ nie było guza, nie można stwierdzić zmniejszenia raka - ale czy nie można zrobić jakiegoś innego badania? Pierś zdecydowanie się zmieniła, jest mniej czerwona i miękka (była twarda), w dodatku to zaczerwienienie jest zupełnie inne - tak, jakby były jakieś punktowe nakłucia igłą i to zrobiło się zdecydowanie PO chemii, przedtem były na piersi jakby grudki, to ponoć komórki rakowe blokowały chłonkę (te grudki zniknęły). Czy godzić się na dodatkowe chemię, czy prosić o jakieś badanie (np. wycinka skóry)? Co robić? Dodam jeszcze, że wznowa była miejscowa, żadne inne badanie (płuc, brzucha, narządów rodnych, węzłów chłonnych) nie wykazało podejrzanych zmian.

 

Odpowiedź:

 

Jedynym sposobem oceny rzeczywistej odpowiedzi na chemioterapię jest badanie mikroskopowe. Decyzja co do czasu wykonania mastektomii w głównej mierze będzie zależała od chirurga, który posiłkując się wynikiem badania USG zdecyduje, czy jest szansa na radykalne leczenie miejscowe. Ono musi być radykalne, bo najpewniej przeszła Pani radioterapię, więc znikoma szansa na to, że w rejonie blizny po mastektomii będzie jeszcze możliwe dodatkowe napromienianie. I pozostaje jeszcze hormonoterapia, której wybór zależy od tego, jakie leczenie już ma Pani za sobą.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...
 • Avatar

  2022-01-10 12:07:29

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Invasive breast carcinoma-invasine lobular carcinoma G2. Odczyny immunohistochemiczne w komórkach raka: E-kadheryna...