Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-09-03 07:43:38

Jakie są rokowania

Jestem po podskórnej mastektomii piersi lewej z ekspanderem. Mam 36 lat. W wyniku pooperacyjnym stwierdzono raka potrójnie ujemnego G3 (3,3,2), brak guza (komórki rakowe na obszarze około 1 cm), Ki ok 70%, oraz wewnątrz przewodowego w pojedynczych przewodach typu comedo. Marginesy szerokie bez utkania nowotworu. Wykonano oznaczenie izotopem węzła wartownika, w którym stwierdzono podtorebkowo mikroprzerzut raka poniżej 2 mm. Dalszej operacji wycięcia węzłów nie było, gdyż chirurg onkolog stwierdził, że jest niepotrzebna. Moje zaawansowanie nowotworu ustalono na stopień IB. Jestem obecnie po chemii FEC 75 (6 cykli) i Docetaksel 75 (3 cykle). Wszystkie chemie wzięte w terminie, wyniki krwi w normie. Radioterapia na okolice węzłowe. Mam również mutację BRCA1.
Bardzo proszę o wytłumaczenie, co oznacza w opisie pooperacyjnym:
- ,,stwierdzono inwazję naczyń" (czy to bardzo pogarsza szanse na wyleczenie oraz czy to oznacza, że rak ,,powędrował" sobie już do innych części ciała),
- nie stwierdzono inwazji nerwów,
- czy zastosowane leczenie jest właściwe.
Bardzo martwi mnie to, że nie usunięto pozostałych węzłów chłonnych. Wiem, że jest to typ raka gorszy do leczenia, ale czy przy tym wszystkim i wczesnym stadium zaawansowania mam szanse na wyleczenie.

 

Odpowiedź:

 

Na podstawie obserwacji wiadomo, że podstawową metodą leczenia w przypadku raka w takiej, jak u Pani postaci jest leczenie systemowe. Ono także poprawia wyniki, gdy zajęte są węzły chłonne (a u Pani był mikroprzerzut). Napromienianie zamiast drugiej operacji usuwania węzłów chłonnych przeprowadzone po chemioterapii jest co najmniej tak samo skuteczne.
Z uwagi na Pani wiek i obecność mutacji należy bardzo skrupulatnie i systematycznie badać jajniki, bo występuje u Pani zwiększone ryzyko zachorowania.
Co do szansy na wyleczenie, to statystyka mówi, że ponad 80% kobiet z chorobą taką, jak u Pani ma szansę na przeżycie co najmniej dziesięciu lat (to nie uwzględnia korzyści płynącej dodatkowo z napromieniania), więc należy być dobrej myśli.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również