Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-09-21 15:08:34

Skutki uboczne hormonoterapii

Mam 36 lat, rok temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam chemioterapię, radioterapię i w chwili obecnej jestem w trakcie hormonoterapii (tamoxifen i zoladex). Mniej więcej po dwóch miesiącach terapii zaczęły się u mnie trudne do zniesienia objawy: brak koncentracji, zaburzenia widzenia tzn. światłowstręt, czuję się jak po zejściu z karuzeli, problemy ze spaniem. Ten stan utrzymuje się już ok. pół roku. Szukając pomocy byłam u endokrynologa, okulisty, dietetyczki, moja lekarka zleciła mi rezonans głowy, który na szczęście nie wykazał żadnych niepokojących zmian. Zmieniłam dietę, przyjmuję witaminy, dbam o siebie, ale te przykre objawy nie ustępują. Ostatnio odwiedziłam psychiatrę, który zlecił mi trittico i faktycznie lepiej śpię, ale pozostałe objawy bardzo utrudniają mi funkcjonowanie. Czy terapia hormonalna może dawać takie skutki uboczne? Co jeszcze mogę zrobić aby sobie pomóc?
 

 

Odpowiedź:

 

Objawy mogą wynikać ze stosowania tamoksyfenu. Do rozważenia ponowne spotkanie z psychiatrą (może zmiana leku), dodanie do stałych zajęć regularnego wysiłku fizycznego oraz konsultacja prowadzącego onkologa. Zmiana tamoksyfenu na inhibitor aromatazy nie jest jeszcze postępowaniem standardowym, ale można o tym porozmawiać ze swoim onkologiem i pomyśleć czy i na jakich zasadach można by podjąć próbę takiej terapii. Trzeba jednak pamiętać, że i ona ma swoje działania niepożądane.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również