Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-10-05 14:01:05

Płodność podczas hormonoterapii

Mam 44 lata. Od miesiąca jestem leczona atrozolem. Od 10 miesięcy nie miesiączkuję. Po zbadaniu poziomu hormonów lekarz określił, że jestem po menopauzie farmakologicznej. Lekarz ginekolog stwierdził, że zajście w ciążę podczas leczenia inhibitorami aromatazy jest niemożliwe (mają one działanie antykoncepcyjne) a onkolog przeciwnie twierdzi, że mimo braku miesiączki jest możliwe zajście w ciążę (aczkolwiek w żaden sposób niewskazane).
Jaka jest Pani opinia na ten temat i ewentualnie jaki rodzaj antykoncepcji Pani rekomenduje? Czy można wykonać jakieś dodatkowe badania, aby stwierdzić jak aktualnie przedstawia się sytuacja płodności?

 

Odpowiedź:

 

Nie wiem z jakiego powodu przestała Pani miesiączkować. Jest Pani dość młoda jak na menopauzę i brak miesiączki trwa u Pani dość krótko. Zwykle granicą, od której decydujemy się na podanie IA jest 12 miesięcy. Niekiedy można oszacować płodność w badaniu USG przezpochwowym z dokładną oceną stanu jajników (obecności pęcherzyków), ale nie jest to metoda pewna.
Inhibitory aromatazy wpływają na "hyperowulację" i zaczyna się ich stosowanie w leczeniu niepłodności (na razie nie ma jeszcze takiej rejestracji, ale badania w toku).
Rozważyłabym antykoncepcję mechaniczną.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...