Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-10-11 17:38:30

Przerzuty do kręgosłupa, jakie rokowania

Mama ma 60 lat, jest po wycięciu piersi z węzłami, leczy się dwa lata. Miała chemioterapię, radioterapię, następnie wlew z herceptyny.
Wynik TK: W zakresie wszystkich kręgów piersiowych widoczne są ogniska osteolityczne powodujące destrukcje warstwy korowej kości - meta. Zmiany zlokalizowane są zarówno w trzonach jak i w łukach i nasadach łuków kręgów, największa w trzonie Th 3 ma śr. ok 17 mm. Niektóre z opisywanych zmian nieznacznie wpuklają się do kanału kręgowego modelując worek oponowy (w poziomach Th1 ,Th3, Th5 ,Th8 i Th11), bezwzględnej stenozy kanału kręgowego nie uwidoczniono, szczelina złamania górnej blaszki granicznej Th3 z niewielkim jej wypukleniem dotrzonowym. Prawo wypukłe skrzywienie kręgosłupa th ze zmianami zwyrodnieniowo-wytwórczymi.
Z tego rozumiem, że mama ma przerzuty.
Obecne jest po drugiej radioterapii. Chciałabym wiedzieć jakie są rokowania (wiem że nie jest dobrze), żeby móc jakoś to wszystko ogarnąć.

 

Odpowiedź:

 

Na pewno nie jest dobrze, ale prawdopodobnie oprócz radioterapii będzie otrzymywała lek pomagający zabezpieczać układ kostny przed dalszymi zmianami i jakieś leczenie systemowe. Przed rozpoczęciem leczenia konieczna będzie ocena narządów kl. piersiowej i jamy brzusznej, żeby wiedzieć, jaki jest rzeczywisty zasięg choroby. Wskazane jest mechaniczne zabezpieczenie kręgosłupa i rdzenia kręgowego - co najmniej gorset ortopedyczny.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...