Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-10-24 07:15:00

Łódź: BRA DAY - głośno o rekonstrukcji piersi po mastektomii.

Rekonstrukcja piersi po mastektomii to integralna część leczenia kobiet z rakiem piersi - podkreślają organizatorzy polskiej edycji BRA DAY. W Szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi oraz na ASP odbył się w piątek (23 października) cykl imprez, propagujących wiedzę na temat tego zabiegu. 

BRA DAY - głośno o rekonstrukcji piersi po mastektomii.

BRA DAY - głośno o rekonstrukcji piersi po mastektomii.

 BRA DAY (Breast Reconstruction Awarteness), czyli Dzień Informacji o Rekonstrukcjach Piersi, jest organizowany w Łodzi po raz drugi.

- Cel podjętej w 2011 r. międzynarodowej inicjatywy to upowszechnienie wiedzy o metodach rekonstrukcji piersi, traktowanej jako integralna część leczenia kobiet chorych na raka piersi - podkreśliła Anna Szulc, rzeczniczka szpitala im. Kopernika.

Patronem BRA DAY jest Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ, który kontraktuje usługi związane z rekonstrukcją piersi po mastektomii i chce propagować wiedzę o tym, że zabiegowi takiemu można poddać się w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

- Wspólnie z chirurgami onkologami ze Szpitala Kopernika, który jest liderem w rekonstrukcjach piersi w Łodzi, chcemy przypominać, że taki zabieg jest możliwy po okaleczającej operacji, jaką jest mastektomia. Nie każda pacjentka musi się na niego zdecydować, ale każda ma prawo wiedzieć, że jest dostępny, musi wiedzieć, jakie korzyści i jakie ryzyko za sobą niesie. Może podjąć decyzję o operacji nawet po latach - zaznaczyła Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału Funduszu.

Mastektomia jest zabiegiem polegającym na usunięciu całej piersi. Rekonstrukcja ma na celu odbudowę kształtu piersi. W niektórych przypadkach obie procedury można przeprowadzić w trakcie jednej operacji. Zabieg radykalnego odjęcia piersi wraz z rekonstrukcją - oznaczony jako procedura J01 - NFZ wycenia na 8,8 tys. zł. W 2014 r. w Łódzkiem wykonano 20 takich operacji o łącznej wartości 176 tys. zł.

Jak poinformowała Leder, w ubiegłym roku przeprowadzono ponad 680 mastektomii (pojedyncza procedura to usunięcie jednej piersi, liczba nie jest zatem równoważna z liczbą zoperowanych pacjentek), natomiast zabiegów rekonstrukcji - 78 (wyłączając procedurę J01).

Jeden z pomysłodawców BRA DAY w szpitalu im. Kopernika chirurg onkolog dr Piotr Pluta podkreślił, że - według słów operowanych przez niego kobiet - rekonstrukcja piersi pozwoliła im odbudować pewność siebie i poczucie atrakcyjności. Zabieg pozwala pacjentce na odzyskanie swobody poruszania się, uprawiania sportów, a u kobiet z dużym biustem zmniejsza dolegliwości bólowe związane z niesymetrycznym obciążeniem kręgosłupa. W przypadku zastosowania procedury J01 pacjentka budzi się po mastektomii ze świadomością, że wciąż ma obie piersi.

Rekonstrukcję piersi można przeprowadzić wiele lat po mastektomii, a nawet mimo trwającej choroby nowotworowej - w tym przypadku decyzja musi być skonsultowana ze specjalistami w dziedzinie chirurgii onkologicznej oraz radio- i chemioterapii.

Najczęściej do odtworzenia usuniętej piersi wykorzystuje się materiały syntetyczne: ekspandery wszczepiane czasowo podskórnie i stopniowo powiększane w celu rozciągnięcia tkanek, które potem wymienia się na implanty piersi. W szpitalu im. Kopernika wykonuje się też rekonstrukcje z zastosowaniem tkanek własnych, zalecane zwłaszcza kobietom po radioterapii. W celu korekty blizn i poprawy jakości tkanek piersi przeszczepia się własną tkankę tłuszczową pacjentki pobieraną z okolic brzucha i ud.

Obok szpitala im. Kopernika i Fundacji "Pełną piersią na rzecz rozwoju rekonstrukcji piersi", które zaprosiły kobiety na bezpłatne badania i konsultacje ze specjalistami, współorganizatorem BRA DAY jest łódzka Akademia Sztuk Pięknych. Przed ASP stanął w piątek (23 października) mammobus, a w Centrum Promocji Mody otwarto wystawę fotografii kobiet po mastektomii i rekonstrukcji piersi.

źródło: www.rynekzdrowia.pl
poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • rysiek301 (offline)

   

  Avatar

  2020-01-24 09:47:03
   

  Proteza piersi Maxima 4001 POFAM to idealne rozwiązanie dla kobiet po mastektomii. Proteza nadaje się do każdego rodzaju biustu. Wbudowana do protezy brodawka zapewnia komfort i dyskrecję podczas n...
 • ejanek (offline)

   

  Avatar

  2022-04-26 11:42:11
   

  ja może nie o rekonstrukcji ale mam pytanie o tatuowanie miejsca po piersi- czy to jest dla wszystkich? czy są jakieś przeciwwskazania?

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...