Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-10-24 10:20:17

Jakie powinno być zastosowane leczenie

Mam 39 lat. 30.10.2015 r. miałam mastektomię prostą z pobraniem do badań dwóch węzłów chłonnych.
Wyniki histopatologiczne: węzły chłonne pachowe - bez zmian nowotworowych; amputowana pierś prawa - wymiary 16x14x5 cm, bez tkanek pachy i z płatem skóry o wym. 16x9 cm. W kwadracie górnym-zewnętrznym obecny obszar o wym. 6x5x4 cm oddalony od dolnej granicy o 5 cm, od granicy górnej o 4 cm, od podłoża o 0,7 cm, miejscowo wciąga skórę. Mikroskopowo: rak zrazikowy inwazyjny NHG (3+2+1 ). Poza widocznym makroskopowo "obszarem" obecne liczne drobne nacieki raka w okolicy podbrodawkowej i w kwadracie górnym zewnętrznym oraz w obu kwadratach przyśrodkowych.
Wynik badania immunohistochemicznego: wykazano ekspresję receptorów: estrogenów w ok. 50% jąder komórek nowotworowych, progestagenów w ponad 95% jąder komórek nowotworowych, oznaczono ekspresję białka HER2 przy użyciu HercepTest ( Dako) - odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego (Score = 1+ ). Wykazano ekspresję antygenu proliferacyjnego Ki67 w mniej niż 10% jąder komórkowych.
Mam pytanie dotyczące profilu leczenia (radioterapia, chemioterapia?)

 

Odpowiedź:

 

Guz był większy niż 5 cm, więc mimo mastektomii wskazana jest radioterapia, natomiast nie mam pewności co do chemioterapii. Na pewno hormonoterapia.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również