Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-11-10 12:34:35

Dozwolona rehabilitacja kręgosłupa szyjnego

Jestem pacjentką onkologiczną od 2006 r., po stwierdzonych różnych rakach tarczycy, piersi i narządów rodnych. Ostatnia operacja w 2010 r., obecnie zdrowa (mam nadzieję). Natomiast zaczął się poważny problem z kręgosłupem szyjnym, muszę chodzić na rehabilitację. Jest ona dość okrojona, opiera się głównie na ćwiczeniach izomerycznych, wyciąganiu i masażu. Moje pytanie - czego mam zdecydowanie unikać, a czym mogę sobie jeszcze pomóc? Ortopeda jest br. ostrożny i zaleca umiarkowane ćwiczenia, co niewiele w sumie chyba daje. Czy Pani może coś zaproponować dodatkowo, czy już nie ma dla takich przypadków innego wyjścia?

 

Odpowiedź:

 

Wiele istniejących problemów może być przyczyną wtórnych zmian zmniejszenia poziomu aktywności czy choćby nieodpowiedniego doboru sprzętu wspomagającegio (choćby użytkowania protezy).
Ćwiczenia izometryczne, rozciągające są dobrym sposobem na powrót do sprawności, nie mniej jednak w pierwszym etapie rekonwalescencji.
Anazliując okres od ostatnich operacji, szczerze zaleciłabym nieco ćwiczeń wzmacniających groset mięśniowy, mięśnie szyi i karku oraz stabilizacji głebokiej ciała i pracę nad postawą ciała.
Sam masaż rozluźnia tkanki, nie mniej jednak nie likwiduje ogniska bólu.
Dobrze też dokonać badanie diagnostyczne, ażeby sprawdzić, czy przyczyna bólu nie leży w zaburzeniu, zmianach pooperacyjnych, czy pochorobowych tkanek.
Jeśli przyczyna nie będzie ukioerunkowana na zaburzenia strukturalne, śmiało zaleciłabym ćwiczenia wzmacniające.
Rozumiem obawy ortopedy, nie mniej jednak bez diagnostyki i dostosowania aktywności do Pani poziomu, są one nieco nieuzasadnione.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-22 12:20:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Rak, jak opisałam poniżej, różnił się nieco w wyniku biopsji i wyniku pooperacyjnym. Biopsja mammotomiczna...
 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...