Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-11-16 10:07:48

Zabiegi głębokiej oscylacji

Jestem 2 lata po mastektomii i całkowitym usunięciu dołu pachowego. Od kilku miesięcy utrzymuje się na ramieniu 2 cm obrzęk. Od kilku tygodni obrzęk zajmuje również okolicę podłokciową. Zabiegi manualnego drenażu limfatycznego i kinezyterapii nie przynoszą poprawy. Staram się oszczędzać rękę, niestety jestem czynnym zawodowo stomatologiem. Czy w tej sytuacji są wskazania do zabiegów głębokiej oscylacji i czy są to zabiegi bezpieczne u pacjentów onkologicznych?
 

 

Odpowiedź:

 

Nie mogę się wypowiedzieć na temat zabiegów oscylacji głębokiej, wykorzystywanej do usuwania obrzęków limfatycznych, gdyż nie stosowałem tego typu zabiegów. W niektórych placówkach, ten typ zabiegu jest stosowany, jednak niestety nie znam ich skuteczności przy dłuższym stosowaniu. Oczywiście, z tego co mi wiadomo, zabieg wykonywany za pomocą np. aparatu Hivamat 200 jest bezpieczny. W takiej sytuacji proszę porozmawiać z osobą, która ten zabieg wykonuje, aby dopytać się o wszystkie szczegóły.

Dodatkową opcją dla Pani, poza zabiegami oscylacji głębokiej, jest zakup rękawa uciskowego i wprowadzenie kompresjoterapii, do całego procesu rehabilitacyjnego. Tu po raz kolejny podkreślę, że połączenie drenażu limfatycznego, kompresjoterapii (bandaże lub rękaw w zależności od etapu leczenia) i ćwiczeń daje najlepszy efekt terapeutyczny.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również