Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-11-18 10:17:47

Testy określające ryzyko nawrotu

Czytając wpisy na forum dowiedziałam się o testach określających ryzyko nawrotu, np. Oncotype DX. Jestem w trakcie radioterapii po operacji oszczędzającej piersi lewej (pT1cNxMx, badanie węzłów wartowniczych - 2 węzły wartownicze bez przerzutów raka), od miesiąca przyjmuję także Nolvadex D.
Czy testy te są dostępne w Polsce i na jakich zasadach? Żaden z lekarzy, z którymi dotychczas miałam kontakt nie informował mnie o możliwości zrobienia takich badań. Czy w moim przypadku w ogóle jest sens robienia takich testów?

 

Odpowiedź:

 

Wykonywanie testów określających ryzyko nawrotu nie jest jeszcze standardem. Są one kosztowne i nie słyszałam, żeby w Polsce ktoś je wykonywał.
Niekiedy chore decydują się na wysłanie swoich bloków parafinowych z guzem do USA.
Ale testy nie zawsze dają jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy w przypadku węzłów chłonnych wolnych od przerzutów są wskazania do zastosowania chemioterapii.
Sądzę, że gdyby były bardzo poważne wątpliwości co do ryzyka nawrotu, to Pani lekarz prowadzący zdecydowałby o zastosowaniu chemioterapii przed napromienianiem, bo szczerze mówiąc jest tendencja do leczenia "na wyrost" i to nie tylko w Polsce.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również