Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-12-03 13:35:48

Interpretacja przypadku

Mam 45 lat. 30. 10.2015 r. usunięto gruczolaka z piersi prawej. Przed operacją były wykonane 2 USG i mammografia (ostatnie USG w dniu operacji – kotwica). Wcześniej biopsja cienkoiglowa wykazała zmianę łagodną 15 mm. Po operacji (dwa wycinki –guz wycinany i tkanka). Wyniki histopatologii potwierdziły, że guzek wycinany to zmiana łagodna, ale w tkance „zdrowej” znaleziono raka cewkowego. Oto wyniki:
A. Fibroadenoma hyalinisans mammea. W terenie gruczolaka ogniska o utkaniu adenosis scerosans. Usunięcie wydaje się całkowite.
B. W części centralnej zbadanego miąższu sutka znaleziono ognisko śr. 2,5 mm z desmoplastycznym podścieliskiem, w którym widoczne są wtopienia cewy gruczołowe z cechami atypii małego stopnia, bez widocznych komórek mioepithelialnych, z pojedynczą figurą podziału – najbardziej przemawiające za ogniskiem raka cewkowego (pT1a). Ognisko to zlokalizowane jest w pobliżu przewodu o poszerzonym świetle, wyssanego spłaszczonym nabłonkiem. Odczyny immunohistochemiczne na obecność komórek mioepithelialnych (Actin i p63) z przyczyn mechanicznych nieudane. Marginesy szerokie. Materiał zbadano w całości w 2 rzutach pobranych wycinków.
Na połowę grudnia zaplanowana operacja biopsja węzła wartownikczego.

Pytania:
Czy zmiana 2,5 mm jest niewidoczna w badaniu USG i mammografii? Czy badanie MRI jest dokładniejsze?
Dlaczego w opisie badania nie ma oznaczonych PR, HER2 itp. Czy przy tego rodzaju raku nie oznacza się tych receptorów?
Co to oznacza „z przyczyn mechanicznych nieudane”?
Jakie są rokowania przy raku cewkowym, czy powinnam zdecydować się na mastektomię z uwagi na duże ryzyko wystąpienia raka ponownie lub możliwości ognisk raka już teraz. Obecnie wykrycie przypadkowe.
Czy jeżeli nie będzie przerzutów do węzłów to leczenie to hormonoterapia?
 

 

Odpowiedź:

 

Wszyscy onkolodzy i chirurdzy marzą o leczeniu takich pacjentek, bo tak wcześnie rozpoznany rak to niezwykła rzadkość!
Receptory pewnie spróbują oznaczyć, ale może się zdarzyć, że rak był tak mały, że po wykonaniu innych badań immunohistochemicznych nie pozostało dość materiału. Tym bardziej, że materiał pewnie w czasie robienia preparatów nieco uległ zniszczeniu.
Sądzę, że będzie Pani miała uzupełniającą radioterapię. To powinno wystarczyć do zlikwidowania potencjalnych ognisk raka w innych częściach piersi. Nie widzę wskazań do mastektomii.
Naprawdę miała Pani dużo szczęścia, że trafiono przypadkiem na ognisko raka obok FA.
Co do sprawności badań obrazowych, to nie jest łatwo uwidocznić 2,5 mm. Pewnie nawet rezonans by nie pomógł.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-05-20 09:53:19

  Graviola

  Mam pytanie odnośnie suplementu diety Graviola. Czy można i warto stosować (w jakiej formie najlepiej)? Czy nie wchodzi w...
 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...