Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-12-07 10:47:28

Rezygnacja z chemioterapii

Jestem po operacji oszczędzającej prawej piersi (15 listopada br.) - mam 68 lat.
Wynik - mikroskopowo: carcinoma ductale mammae grade 2 (D,E). W otoczeniu guza rozrosty wewnątrzprzewodowe typu ductal carcinoma in situ, high grade (DCIS, postać lita raka wewnątrzprzewodowego. Nie stwierdzono zatorów z komórek raka w naczyniach limfatycznych. Wszystkie linie cięcia wolne od nowotworu. W wycinkach poza guzem ogniska rozrostów wewnątrzprzewodowych typu atypical ductal hyperplasia (ADH) (F,G).
Wszystkie badane węzły chłonne wolne od przerzutów raka (0/10)
pT1bNOMx; RE - TS = 8/8 pozytywny, odczyn na 3+ obecny w 100% komórek guza; RP - TS = 0/8 negatywny; Her2 3+ dodatni; Ki67 pozytywny w 25% komórek guza.
Zaproponowano mi radioterapię plus hormonoterapię oraz chemioterapię plus transtuzumab plus ewent. leczenie bisfosfonianami. Zgodziłam się na radioterapię i hormony, na chemię i całą resztę - nie. Dodam, że dwa lata temu przeszłam operację raka ślinianki podżuchwowej + radioterapia.
Moje pytanie brzmi: czy dobrze robię rezygnując z chemii? Moje dwie koleżanki przez to przeszły, jak to określały "piekło", skutki uboczne zostały do dzisiaj (po dwóch latach), gdyby wiedziały - to by się nie zdecydowały. Może to zabrzmi dziwnie, ale dla mnie ważna jest bardzo jakość życia, a nie wydłużenie życia o kilka - kilkanaście miesięcy. Tylko jakim kosztem!!! Prosiłam w klinice przed operacją o podwójną mastektomię, ale to podobno niemożliwe. Jednak na raka piersi zmarła siostra mojego taty i córka jego brata.

 

Odpowiedź:

 

Zgodnie z posiadaną przeze mnie wiedzą w Polsce refundowane jest leczenie trastuzumabem w przypadku stwierdzanie przerzutów w węzłach chłonnych lub guzków większych niż 1 cm, czyli pT1c. Nie wiem więc na jakiej podstawie zaproponowano Pani leczenie.
Jedynym wskazaniem do zastosowania chemioterapii mógłby być wyższy niż 20 % wskaźnik Ki67. I tu - biorąc pod uwagę Pani zdanie - można przyjąć, że chemioterapię i leczenie trastuzumabem zastosuje się gdy dojdzie do nawrotu choroby.
Wskazaniem do obustronnej mastektomii mogłoby być stwierdzenie mutacji, a i to bez pewności, czy zabieg usunięcia zdrowej piersi byłby refundowany.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...