Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-12-12 10:46:41

Interpretacja przypadku

Mam 38 lat. Miesiąc, temu założono mi zieloną kartę z powodu dużego i bolesnego stwardnienia w piersi wielkości 4 cm, po badaniach okazało się, że to dysplazja, ale obok podczas badania usg pani doktor znalazła guzek z naciekiem, zrobiono mi biopsję cienkoiglową dysplazji i gruboigłową tego guzka. Dziś odebrałam wyniki.
WYNIK USG: sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej. Obustronnie w dolnych kwadrantach obszary obniżonej echogeniczności - raczej dysplastyczne. BIRADS 3 do kontroli usg za 6 i 12 miesięcy. Pojedyncze łagodne zwapnienia w SL. W kdz. SP guzek z wyraźnym unaczynieniem o wym. 7x4 mm. BIRADS 4A - do CB. Doły pachowe bez patologicznie powiększonych węzłów chłonnych.
WYNIK BIOPSJI DYSPLAZJI: CB guza piersi prawej. Dysplasia benigna (praecipue fibrosis) mammae. Kategoria B2.
WYNIK BIOPSJI GRUBOIGŁOWEJ GUZKA: CB guzka piersi prawej BIRADS 4a. Utkanie tłuszczowo-gruczołowe piersi z włóknistym podścieliskiem.
Dziś po miesięcznym oczekiwaniu na wyniki badań, pan doktor wręczył mi badania i powiedział tylko, że widzimy się za pół roku, a ja nie mam zielonego pojęcia co mi jest. Czy udać się gdzieś indziej na konsultacje? Czy ten guzek powinien być usunięty? Czy w ogóle powinnam podjąć jakieś leczenie?

 

Odpowiedź:

 

W biopsji nie stwierdzono utkania nowotworowego. Konieczna jest kontrola USG za 4-6 miesięcy. Gdyby guzek zmienił wygląd albo powiększył się, to trzeba będzie go wyciąć i zbadać w całości.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-06-30 17:46:14

  Badania kliniczne

  Rozpoznanie: Wieloogniskowy nowotwór złośliwy piersi lewej cT3 c N3a st. IIIC, podtyp luminalny, HER- 2...
 • Avatar

  2022-06-16 09:04:47

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Moje rozpoznanie to: rak NST, G3, lum-B Her2 (-) KI6790%, cT2N1M0. Wstępnie zakwalifikowano do leczenia neoadiuwantowego...
 • Avatar

  2022-06-13 10:35:16

  Obrzęk twarzy

  Jestem po mastektomii. Mój problem polega na obrzęku twarzy, od ponad 2 miesięcy mam opuchniętą twarz. Na początku...