Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-12-20 13:21:45

Jakie powinno być zastosowane leczenie

Mam 43 lata. Chciałabym prosić o radę w sprawie mojego leczenia. W dniu 24 listopada miałam przeprowadzony zabieg kwadrantektomii piersi lewej bez biopsji węzła wartowniczego. Przepisałam cały wynik, który otrzymałam:
Opis makroskopowy: Fragment miąższu sutka o wym. 6x6x2 cm wraz z fragmentem skóry o śr. 3.5 cm. Na przekrojach obecny jest lity, gronowy guz o rozprężającym marginesie wzrostu o wymiarach 1.5x1x0,8 cm. Odległość od skóry wynosi 3 cm. Odległość od płaszczyzny przeciwległej do powierzchni skóry 2 cm. Odległość od płaszczyzny oznaczonej dwiema nitkami wynosi 0,6 cm. Odległość od płaszczyzny oznaczonej trzema nitkami wynosi 2,5 cm. Odległość od płaszczyzny oznaczonej jedną nitką wynosi 0,8 cm. Odległość od płaszczyzny przeciwległej do oznaczonej trzema nitkami wynosi 1 cm.

ROZPOZNANIE HISTOPATOLOGICZNE: CARCINOMA DUCTALE IN SITU MAMMAE NG-1
Maksymalny wymiar ogniska raka mierzony w preparacie mikroskopowym wynosi 13 mm. Bez cech naciekania podścieliska. Minimalne marginesy chirurgiczne: od strony zaznaczonej 2 nitkami 6 mm, od strony zaznaczonej 1 nitką 6 mm. Pozostałe marginesy jak w opisie makroskopowym.
pTis, Van Nuys prognostic Index - 6 p. Wymiar guza - 1p, Grading -1 p, Wiek - 2 p, Marginesy - 2 p.
Lekarz onkolog zaproponował uzupełniającą radioterapię. W lipcu z obszaru położonego obok tej obecnej zmiany wycięto zmianę łagodną z jednym ogniskiem ADH. Nie zostały oznaczone receptory zmiany nowotworowej.
Proszę o radę, czy w moim przypadku niezbędna i korzystna będzie radioterapia oraz czy mogę się spodziewać hormonoterapii.

 

Odpowiedź:

 

Wskazana radioterapia i oznaczenie receptorów, żeby wiedzieć czy warto podawać tamoksyfen.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...
 • Avatar

  2022-01-10 12:07:29

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Invasive breast carcinoma-invasine lobular carcinoma G2. Odczyny immunohistochemiczne w komórkach raka: E-kadheryna...