Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-12-24 09:32:54

Interpretacja przypadku - cd.

Kontynuacja pytania "Interpretacja przypadku" z 20 grudnia 2015 r.

 

Czy w tym przypadku, skoro czeka mnie jeszcze mastektomia, nie powinnam mieć podanej chemii, bo jak dotąd nie zastosowano u mnie żadnego leczenia uzupełniającego, chociaż od rozpoznania minął miesiąc i od samego początku było wiadomo, że mam przerzuty do węzłów ? Mastektomię mam mieć dopiero 12 stycznia i zanim dostanę cokolwiek po tym zabiegu upłynie co najmniej 1,5 miesiąca. Proszę wybaczyć mi tę dociekliwość, ale boję się a onkolog w ogóle ze mną nie rozmawia, bo nie ma czasu.....Proszę mi coś podpowiedzieć, bo czas ucieka a ja nie wiem co robić....

 

Odpowiedź:

 

Nie praktykuje się podawania cht w zaproponowanej przez Panią sekwencji, natomiast nie bardzo rozumiem, dlaczego musi Pani czekać do 12 stycznia na operację. Na szczęście podstawowa masa nowotworu została usunięta, a w linii odcięcia są ogniska raka przedinwazyjnego, a nie naciekającego, więc najpewniej odroczenie chemioterapii nie powinno wpłynąć na dalszy przebieg.

 

A czy w tej sytuacji, tzn. skoro te komórki są jak Pani napisała przedinwazyjne, nie ma niebezpieczeństwa, że zanim operacja się odbędzie i zostanie włączone jakiekolwiek leczenie uzupełniające tj. za jakie 1.5-2 miesięcy nie dojdzie do postaci inwazyjnej? I czy mastektomia jest najlepszym rozwiązaniem?

 

Odpowiedź:

 

Nawet, gdyby rak przedinwazyjny obecnie znajdujący się w loży po usuniętym guzie przeszedł w fazę inwazyjną, to i tak zaplanowano usunięcie go w całości. A chemioterapia będzie miała za zadanie zminimalizować ryzyko nawrotu choroby. Nie wiem, czy mastektomia jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie wiem, jaki obszar w jak dużej piersi był zajęty chorobą. Na to pytanie odpowiedzieć może tylko chirurg onkolog. Czasem warto wykonać mastektomię i później rekonstrukcję, zamiast operację oszczędzającą, która spowoduje duże zniekształcenie piersi i będzie zły efekt kosmetyczny.

 


 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również