Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-01-10 10:38:28

Ciąża po leczeniu raka piersi

Chciałabym dowiedzieć się po jakim czasie od zakończenia leczenia można planować zajście w ciążę. Mam 28 lat, w lutym tego roku przeszłam prawostronną mastektomię z wycięciem węzłów chłonnych (wszystkie czyste). Rak przewodowy, trojujemny, g3. Leczenie 12x paclitaxel co tydzień i 4xAC co 2 tygodnie z podaniem neulasty. Dostawałam także zoladex co miesiąc przez czas podawania chemii. Nie miałam naświetlań, badania genetyczne wykluczyły mutacje genów brca1 i brca2. Leczenie zakończyłam w połowie sierpnia, od października miesiączkuję w miarę regularnie. Guza wykryłam w trakcie karmienia piersią (w maju 2014 urodziłam pierwsze dziecko). Lekarze powiedzieli, że skoro rak nie był hormonozależny to ciąża nie ma wpływu na ewentualny nawrót.
Proszę o informację ile powinnam poczekać dla dobra dziecka i swojego z zajściem w ciążę. Chciałabym najszybciej jak to możliwe postarać się o rodzeństwo dla mojego synka.
 

 

Odpowiedź:

 

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Ciąża nie powinna wpłynąć na przebieg choroby - nie zwiększa ryzyka nawrotu. Nie ma badań klinicznych, które porównywałyby wpływ przebytej chemioterapii na prokreację w zależności od czasu, ale są doniesienia o zdrowych dzieciach, które rodzą się po leczeniu. Niezależnie od przebytej terapii, odstęp między ciążami nie powinien być raczej krótszy niż dwa lata i może należy taki czynnik wziąć pod uwagę.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również