W czwartek (4 lutego) obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji oddziały wojewódzkie NFZ zapraszają do specjalnych stanowisk w wybranych ośrodkach onkologicznych w całym kraju oraz w swoich siedzibach.
Światowy Dzień Walki z Rakiem w oddziałach wojewódzkich NFZ
Świętokrzyski oddział zaprasza w czwartek do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, gdzie uruchomiony zostanie punkt NFZ, w który można będzie uzyskać informacje na temat programów profilaktycznych finansowanych przez Fundusz, a także uzyskać dane dostępowe do systemu ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta).
Stanowisko NFZ zostanie uruchomione tego dnia również w Dolnośląskim Centrum Onkologii, aby chętne osoby mogły dowiedzieć się w jaki sposób korzystać z programów profilaktycznych, jak działa szybka terapia onkologiczna, a także wyrobić dostęp do ZIP.
Także w Szczecinie 4 lutego mobilne stanowisko NFZ będzie gościć w jednej z największych w tym mieście przychodni: Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy - Zachodniopomorskim Centrum Leczenia i Profilaktyki. Oprócz informacji dotyczących profilaktyki, będzie można uzyskać dane dostępowe do ZIP, a chętne osoby otrzymają wydane przez Zachodniopomorski OW NFZ "Historie prawdziwe o walce z chorobą" oraz materiały na temat Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.
Pracownicy oddziałów wojewódzkich Funduszu będą obecni w specjalnych punktach NFZ także w Opolskim Centrum Onkologii, Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim, Białostockim Centrum Onkologii, Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym w Zielonej Górze czy Regionalnym Ośrodku Onkologicznym w Łodzi.
Z kolei lubelski oddział zaprasza (4 lutego) do swojej siedziby w Lublinie, gdzie eksperci z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oraz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie będą udzielać bezpłatnych porad w zakresie profilaktyki nowotworowej, a także uczyć samobadania piersi na fantomach. Będzie można również bezpłatnie skorzystać z pomiaru ciśnienia tętniczego czy obliczyć wskaźnik BMI. Pracownicy Funduszu odpowiedzą m.in. na pytania: kto może skorzystać z programów profilaktycznych oraz które placówki je realizują.
Także pracownicy wielkopolskiego oddziału zapraszają na obchody Dnia Walki z Rakiem do swojej siedziby w Poznaniu. Pracownicy Funduszu poinformują m.in. o bezpłatnych programach profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi i innych chorób nowotworowych. Natomiast specjaliści z Wielkopolskiego Centrum Onkologii będą uczyć jak przeprowadzić samobadanie piersi. Wykonywane będą też pomiary BMI oraz badania poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu.
Małopolski oddział NFZ będzie z kolei w piątek (5 lutego) uczestnikiem I Forum na Rzecz Onkologii organizowanego przez Stowarzyszenie Wspierania Onkologii Unicorn. W Centrum Kongresowym ICE będzie można w piątek spotkać się z pracownikami MOW NFZ, którzy podzielą się swoją wiedzą i odpowiedzą na pytania dotyczące leczenia onkologicznego. Każdy chętny będzie mógł otworzyć konto w ZIP.
Z kolei w sobotę (6 lutego) w Centrum Onkologii Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach przedstawiciele śląskiego oddziału wezmą udział w Dniu Drzwi Otwartych. W stanowisku informacyjnym Funduszu będzie można dowiedzieć się m.in. w jaki sposób skorzystać z programów profilaktycznych, gdzie leczyć się w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, jak działa Szybka Terapia Onkologiczna oraz wyrobić dostęp do ZIP. Centrum Onkologii zaproponuje z kolei konsultacje z lekarzem onkologiem, psychologiem, naukę samobadania piersi czy pomiary ciśnienia tętniczego.
Poczytaj również
-
2011-04-04
Prof. Jakubowski: unikanie badań profilaktycznych jest naganne -
2012-06-21
Nowa metoda wykrywania raka piersi -
2010-10-17
VIDEO: Badanie tomogafią komputerową -
2010-03-24
Marek Twardowski: jest postęp w wykrywalności raka szyjki macicy -
2010-05-05
Gdańsk: pierwsze badania PET już w maju
-
2021-04-21 12:02:05
Interpretacja wyniku mammografii
Czy zaciąganie skóry piersi w kilku miejscach widoczne zarówno gołym okiem (mam małe piersi) jak i w... -
2021-04-12 14:19:34
Obrzęk kończyn dolnych
Moja mama (73 lata) zmaga się z nowotworem piersi i odbytu. Jest na leczeniu hormonalnym raka piersi (Lametta) i po... -
2021-04-07 14:55:21
Nawracający ropień w piersi
Od listopada zeszłego roku, co 2-3 tygodnie tworzy się u mnie stan zapalny piersi z ropniem. Wcześniej wykonywane były...
-
2010-02-16 00:00:00
węzły chłonne pachowe
Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,... -
2006-10-25 00:00:00
Leczenie przerzutów raka piersi do kości
Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%... -
2013-09-24 20:15:00
Jak uporać się z obrzękami po zabiegu chirurgicznego usunięcia guza?
Limfa (chłonka) jest płynem ustrojowym, który zostaje przesączony z naczyń krwionośnych. Chłonka jest... -
2010-01-18 00:00:00
progresja choroby nowotworowej
Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych... -
2010-01-18 00:00:00
usunięcie węzłów chłonnych pachy
Usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego (pachy) nazywa się wycięciem pachowych węzłów chłonnych. Wycięcie...
krukowianka (offline)
2016-02-05 01:17:35
karina10 (offline)
2016-02-05 07:48:00
Magdat (offline)
2016-02-09 22:47:13