Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-02-11 16:01:54

Mastektomia czy operacja oszczędzająca

Mam 34 lata. W dniu 15 stycznia 2016 r. miałam operację oszczędzającą piersi. Usunięto mi guza wielkości ok. 1,5 cm oraz węzeł wartowniczy. Dzisiaj odebrałam wyniki histopatologiczne i okazało się że cytuje "na przekrojach zmiana około1,5x1,5x1 cm, leżąca w granicach cięcia chirurgicznego, cały materiał głęboko ponacinany w wielu kierunkach aż do zmiany. Ocena granic niejednoznaczna." Na dwa wycięte węzły chłonne jeden jest zajęty.
W związku z powyższym chirurg onkolog stwierdził, iż konieczne jest wycięcie pozostałych węzłów chłonnych oraz zaproponował dalszą operację oszczędzającą polegającą na poszerzeniu miejsca cięcia lub całkowite usunięcie piersi. Decyzję mam podjąć do czwartku.
Rozpoznanie wstępne carcinoma invasium mammae No Special Type NHG2 (2+2+2). Obecne są ogniska carcinoma ductalae in situ G2 typus solidum et cribriformae.
Immunofenotyp: ER i PR dodatnie tylko w części komórek +++/++, Ki67 odczyn nierównomierny + w 40-80% jąder komórkowych, HER2 - odczyn pozytywny w komórkach raka naciekającego (Score=3+).
W związku z powyższym proszę mi udzielić informacji czy w moim przypadku z takim wynikiem histopatologicznym ma sens dalsza operacja oszczędzająca piersi, czy może lepiej wybrać mastektomię?

 

Odpowiedź:

 

Nie mogę doradzić nic w sprawie zakresu operacji, bo nie wiem, czy efekt kosmetyczny po "docięciu" i radioterapii będzie zadowalający. Jeśli pierś jest duża, to może miałoby to sens. Doradzam ponowną rozmowę z chirurgiem i pytanie o możliwość przeprowadzenia zabiegu odtwórczego, gdyby miała Pani mieć mastektomię.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...