Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-02-25 09:55:44

Operacja z rekonstrukcją piersi przed leczeniem

Mam 27 lat, jestem przed operacją oszczędzającą prawej piersi. Lekarz w Toruniu zaproponował mi operację w naszym szpitalu lub w szpitalu w Gdańsku ze względu na możliwość operacji oszczędzającej wraz z plastyką piersi.
I teraz moje pytanie, czy jest możliwa operacja wycięcia guzka od razu z plastyką piersi, jeśli mam później leczenie radioterapią i chemią?

 

Odpowiedź:

 

W Gdańsku w UCK (Uniwersyteckie Centrum Kliniczne) wykonujemy pełne spektrum operacji z zakresu chirurgii piersi: amputacje (rzadziej), leczenie oszczędzające pierś (BCT - częściej), operacje onkoplastyczne ( z zastosowaniem technik chirurgii plastycznej w chirurgii onkologicznej) oraz zbiegi rekonstrukcyjne: jednoczasowe ( IBR- rekonstrukcje z użyciem tkanek własnych, implantów) i odroczone (DBR - jedno i dwuetapowe z użyciem tkanek własnych, ekspanderów, implantów).

Stopień zaawansowania choroby, wielkość guza, jedno-, wieloogniskowość, wielkość piersi, preferencje pacjentki, są elementami wpływającymi na wybór metody leczenia.
Decyzję o wyborze metody podejmuje się w czasie tzw. Konsylium (spotkanie lekarzy różnych specjalności: chirurg, onkolog kliniczny, radioterapeuta, radiolog itp.).
W trakcie Konsylium może dowiedzieć się Pani więcej o wpływie planowanej radio-, chemioterapii na rodzaj zabiegu. Inne jest po BCT a inne po IBR.

Odpowiadając na Pani pytanie, można wykonać operację w Gdańsku, ale mimo wszystko proponowałbym wcześniej Konsylium.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2021-09-09 17:54:11

  Interpretacja TK jamy brzusznej

  Guzek 9,6 mm, rak inwazyjny: NST, G2, DCIS nie występuje, ER 100% - intensywność barwienia silna, PR 90% - intensywność...
 • Avatar

  2021-09-09 09:54:18

  Laser i krioterapia po leczeniu raka piersi

  Mam 50 lat i jestem 8 lat po lewostronnej mastektomii i usunięciu trzech węzłów wartowników (bez...
 • Avatar

  2021-09-09 09:50:11

  Interpretacja przypadku

  W styczniu tego roku biopsja gruboigłowa prawej piersi wykazała: Rak przewodowy inwazyjny G3 (3+3+2), Kategoria B5b, Ocena...