Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-03-04 10:23:25

Interpretacja przypadku

Mam 40 lat.
Wynik histopatologiczny: guz - carcinoma ductale (NST). Bloom (3+2+3). Komponenta in situ raka przewodowego stanowi 5% w utkaniu guza. Obecna angioinwazja i zwapnienia. Największy wymiar komponenty inwazyjnej - 3,2 cm.
Operacja oszczędzającą. Wycięcie 11 węzłów chłonnych. Węzeł wartowniczy z przerzutem raka piersi z obecnością nacieku w otaczającej tkance tłuszczowej i inwazją naczyń (1+,0-) sn (+). Pozostałe węzły chłonne czyste.
Wynik badania poziomu ekspresji receptorów: ER (++) w ok.80% komórek neo, PGR (++) w ok. 50% komórek neo, HER2 (2+) status graniczny, FISH ujemny, Indeks proliferacyjny Ki67 MBI 1 dodatni w ok. 60% komórek raka.
Proszę o szczerą odpowiedź, jakie mam szanse na całkowite wyleczenie.
Mam jeszcze jedno pytanie. Chodzi mi o wyniki badań tomografii komputerowej. Przed operacją miałam robione usg jamy brzusznej i rtg klatki piersiowej, wszystko było ok. Po chemii tomografia wykazała: W prawym płacie wątroby, w s. 4, podtorebkowo widoczne jest w fazie tętniczej ognisko intensywnego wzmocnienia kontrastowego o śr. 9 mm, które utrzymuje się na obrazie w fazie żylnej. Skąpe zagęszczenia wlóknisto-guzkowe na pograniczu segmentów 3/6 płuca lewego, przywnękowo w płucu prawym bardzo słabo wysycone zagęszczenie. Poza tym m. płucny bez zmian. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk nie poszerzone, widoczne pojedyncze do 7 mm. Proszę powiedzieć co to jest, że przed operacją nic nie było a po chemii jest, i co to takiego?
 

 

Odpowiedź:

 

Bez żadnego leczenia 88/100 kobiet żyje 5 lat, a 71/100 - 10 lat. Hormonoterapia odpowiednio 91/100 i 79/100. Chemioterapia i hormonoterapia 94/100 i 87/100.
Tomografii komputerowej nie można bezpośrednio porównywać z obrazami RTG ani USG.
Sądzę, że lekarz prowadzący zaleci kontrolne badanie po 3 miesiącach, bo raczej nie robi się biopsji z takich zmian jak opisane.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również