Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-03-20 21:52:16

Ból kręgosłupa

Na początku listopada 2015 roku przeszłam mastektomię piersi lewej (naciekający rak gruczołowy NST G2) oraz wycięcie dwóch węzłów chłonnych wartowniczych (W 1/10 węźle chłonnym przerzuty, W 0/3 brak przerzutów). Poziom receptorów: ER - 100% komórek /3, TS 8/8 (pozytywny), PR - 70% komórek / 3, TS 8/8 (pozytywny), HER-2 - 0 (negatywny).
W chwili obecnej zakończyłam chemioterapię (4 dawki CTX i Adb) i w połowie marca mam zacząć brać tabletki hormonalne. Dodatkowo od 18 lat choruję na jelita (choroba Crohna - czas remisji).
Moje pytanie do onkologa dotyczy możliwości i rodzaju rehabilitacji kręgosłupa i nogi prawej. Przed trzecim podaniem chemii zaczął mnie boleć kręgosłup w odcinku lędźwiowym, biodro prawe, noga prawa - jakby przykurcze mięśni. Dodam, że protezę zaczęłam nosić po miesiącu od zabiegu. Badanie rentgenowskie stawu biodrowego nie wykazało żadnych zmian oprócz zwyrodnień. Ortopeda objawowo rozpoznał rwę kulszową. A przy chorobie Crohna zasadnicze na to leki są przeciwwskazane. Nie wiem, czy masaże są wskazane po tak krótkim czasie od operacji i w chorobie nowotworowej. Dodam, że nastąpiła u mnie teraz prawdopodobnie asymetria miednicy, bo zdecydowanie jestem nierówna w linii bioder i pasa, ktoś mi powiedział że powstaje w takich sytuacjach skolioza kręgosłupa. Mam problemy z poruszaniem i chciałabym sobie jakoś pomóc. Proszę o wskazówki i pomoc.

 

Odpowiedź:

 

Przede wszystkim należy wykluczyć rozsiew raka piersi do kości (scyntygram układu kostnego i ew. dalsze badania) i dopiero wtedy podjąć decyzję.
Masaż i ćwiczenia nie będą przeciwwskazane, jeśli nie ma nowotworowych zmian w kościach.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również