Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-03-20 22:01:31

Ciąża po leczeniu raka piersi

Mam 33 lat. W 11.2015 r. zakończyłam chemię po raku piersi. Węzły czyste. Rak może dziedziczny - mama chorowała i kilka zachorowań na raka piersi i jajnika w jej rodzinie.
Poniżej wynik biopsji guza przed operacją:
Her2 - 1/neu/+1/, Receptory: Estrogenowe 1% intens. barw. (+) słaba, Progesteronowe 2% intens. barw. (++) średnia. Ki67 w 15% komórek nowotworowych.
Chciałabym zajść w ciążę. Powinnam mieć hormonoterapię choć ze względu na planowaną ciążę nie chcę. Hormonoterapia wyłączy mnie na 5 a może 10 lat. Poza tym z powodu niskiej ekspresji estrogenowej ta hormonoterapia jest dyskusyjna.
Dlaczego po zakończonym leczeniu (chemii) powinno się odczekać minimum dwa lata z zajściem w ciążę? Dodam, że wróciła mi miesiączka. Lekarze mówią, żeby rozważyć obustronną mastektomię i usunięcie jajników (z powodu dużej szansy na dziedziczność raka). Usunięcie jajników to operacja zalecana w wieku już 35-40 lat. Dla mnie to walka z czasem. Chciałabym teraz urodzić dziecko i potem mocno rozważyć sugerowane operacje. Jak na życie wpływa usunięcie jajników - zachwiana gospodarka hormonalna czy jej całkowity brak?
Podsumowując:
1. Dlaczego po zakończonym leczeniu (chemii) powinno się odczekać minimum dwa lata z zajściem w ciążę?
2. Jak na życie wpływa usunięcie jajników - zachwiana gospodarka hormonalna czy jej całkowity brak?
3. Jak ciąża wpływa na możliwy nawrót?

 

Odpowiedź:

 

Pierwsze dwa lata obserwacji to okres ważny. Ryzyko nawrotu choroby w przypadku raka o niskiej lub zerowej ekspresji receptorów hormonalnych i HER2 może być wyższe. Myślę, że to powód, dla którego lekarze sugerują odroczenie decyzji o ciąży.
Trwa badanie kliniczne, które odpowie na pytanie, czy bezpieczne jest przerwanie hormonoterapii po dwóch latach i wznowienie jej po urodzeniu dziecka.
Może łatwiej będzie Pani podjąć decyzję po wykonaniu badania genetycznego.
Wówczas na szali po jednej stronie ryzyko zachorowania na raka jajnika/drugiej piersi a na drugiej skutki wcześniejszej menopauzy.
Sama ciąża nie pogarsza rokowania.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...