Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-03-24 09:42:03

Czy konieczne jest zastosowanie Paclitaxelu

Mam 37 lat. W styczniu br miałam przeprowadzoną mastektomię prawostronną z oznaczeniem węzła wartownika. Węzły wartownicze (3) okazały się być czyste.
Wynik histopatologiczny po mastektomii: pT2pN0(3xsn), carcinoma ductale invasivum G2 et carcinoma intraductale G2 et G3 mammae. Zmiana o charakterze naciekającym (guzek zasadniczy) o średnicy ok. 2,2 cm, zlokalizowana w kwadrancie dolnym wewnętrznym i na granicy kwadrantów dolnych; utkanie o charakterze DCIS - liczne rozsiane ogniska zlokalizowane w kwadrantach zewnętrznych (górnym i dolnym) oraz w kwadrancie dolnym wewnętrznym; zmiany usunięto doszczętnie - w badanych wycinkach najmniejszy margines 5 mm.
ER +100%, PR +45%, Ki67 50%, Her2 negatywny.
Na konsylium zadecydowano o poddaniu chemioterapii: 4xAC i następnie 12x paclitaxel. Następnie zrezygnowano z 12x paclitaxel. Teraz przed drugą chemią AC powiedziano mi, że sprawa jest dyskusyjna i rozważają wrócenie do 12xpaclitaxel.
Proszę o odpowiedź czy w moim przypadku jest czy nie jest konieczne podanie 12x paclitaxel. Dodam, że po zakończeniu chemii przewidziana jest hormonoterapia.

 

Odpowiedź:

 

W tej kwestii zdania onkologów są podzielone. Jedynym argumentem przemawiającym za chemioterapią przed HT jest Ki67. Na pewno 4 x AC. Moim zdaniem PXL nie jest bezwzględnie konieczny, ale rozumiem Pani lekarzy. Biorą też pod uwagę wiek, chociaż ma Pani ponad 35 lat, wiec ja bym się raczej nie upierała.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również