Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-03-24 09:48:49

Odmowa rehabilitacji sanatoryjnej

Amputacja prosta piersi (nowotwór złośliwy, guz 1 cm, rozległy krwiak po biopsji MMT, małe piersi) w sierpniu 2013 r., z biopsją węzła wartownika. Wynik pooperacyjny świetny, bez naświetlań i chemioterapii. Nie obciążona genetycznie. Od września 2013 r. hormonoterapia – tamoksifen. Od 2015 r. wizyty kontrolne co pół roku. Badania kontrolne (w tym markery, badanie odpłatne w XI 2015 ) – do tej pory bez uwag ze strony onkologa.
Chcę pojechać do sanatorium, reumatolog pisze wniosek, a onkolog mówi NIE zasłaniając się przepisem, że mogę to zrobić dopiero po 5 latach (aktualny stan zdrowia nie jest brany pod uwagę). Tuż po operacji usłyszałam, że mam leczyć inne choroby też. Tylko jak ja mam to zrobić, jak słyszę "nie", zostaje mi leczenie ruchem na własną rękę + taniec. A choroby towarzyszące to: osteoporoza i zwyrodnienia (kręgów szyjnych: hiperlordoza odc. C5/C6, kręgów odcinka lędźwiowego: spondyloza lędźwiowa z wielopoziomową dyskopatią, wtórna stenoza –opis jest długi, torbiele Tarlova do 35 mm). Do tego zwyrodnienia stóp: koślawość, młoteczkowatość, zwężenie szpar stawowych, ostroga.
Co mam zrobić w tej sytuacji? Zanim minie te 5 lat, będzie rok 2018, u nas się czeka 2 lata na realizację wniosku o sanatorium. W 2020 r. będę miała 70 lat, a w międzyczasie poziom zwyrodnień będzie się pogłębiał.

 

Odpowiedź:

 

Niestety za bardzo nie wiem co mam Pani powiedzieć, jeżeli w grę wchodzą przepisy funduszowe i wskazania i przeciwwskazania lekarskie. Czytając Pani opis, to na pewno co mogę powiedzieć, to że musi się Pani dalej rehabilitować. Na wymienione schorzenia najlepiej i tak powinna zadziałać odpowiednio dobrana kinezyterapia i ćwiczenia w domu. Na te zabiegi nie musi Pani jechać do sanatorium i może Pani starać się je uzyskać w miejscu zamieszkania.
Ciężko jest mi też powiedzieć, jakie zabiegi mógł zalecić reumatolog i czy rzeczywiście nie było tam jakiegoś przeciwwskazania. Moim zdaniem, nawet jeśli chciałaby Pani skorzystać z zabiegów miejscowych nakierowanych na stopy lub kolana typu ultradzwięki, laser, bądź delikatne formy rozluźniania mięśniowo-powięziowego nakierowane na szyję lub lędźwie, to nie widzę przeciwwskazań (bazując na Pani opisie). Oczywiście lekarz, który z Panią ma bezpośredni kontakt, decyduje o wszystkim i to on wystawia zlecenia. Z tego względu jak już wspomniałem, kwestia wystawienia skierowania zależy od lekarzy zlecających.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-09-20 17:07:55

  Luteina po leczeniu raka piersi

  Lekarz ginekolog z powodu torbieli jajnika przepisał mi Luteinę na 5 dni w celu wywołania okresu. Moje pytanie brzmi czy...
 • Avatar

  2022-09-13 10:01:43

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 40 lat, 31.05.2022 zdiagnozowano u mnie raka Lumianlnego A (Her-2 ujemny), Ki67 wynosi 14%, rak naciekający, inwazyjny,...
 • Avatar

  2022-09-03 10:29:15

  Interpretacja USG piersi

  Jestem w ciąży (32 tydz), w tym roku skończę 32 lata. USG piersi robiłam regularnie (październik 2021 bez zmian, w marcu...