Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-02-15 10:15:00

Nowoczesne aplikacje umożliwiające kontrolę parametrów pracy organizmu - łatwiejsze życie po chorobie

Ostatnie lata niewątpliwie należałoby zaliczyć do złotego okresu rozwoju w dziedzinie cyfryzacji i informatyzacji. Nieustannie zdumiewa lawinowy zasyp nowoczesnych elektronicznych urządzeń śledzących parametry pracy organizmu człowieka, regulujących harmonogram codziennego życia, motywujących do podejmowania aktywności fizycznej, urządzeń wspierających organizację codziennej pracy oraz związanych z nią, licznych obowiązków. Ze zdziwieniem patrzymy jak nowoczesna technologia wchodzi na rynek, karmiąc swoich odbiorców nowinkami technicznymi.  

Ciągle jednak wydaje się, że sprawa dotyczy ludzi młodych, swobodnie poruszających się w obsłudze urządzeń i oprogramowań nowatorskiej dziedziny. Nic bardziej błędnego. Dziś niemalże każdy posiada smartfon z oprogramowaniem Android lub oprogramowaniem Microsoft z dostępem do internetu (choćby WIFI). Posiadanie niniejszego urządzenia z łączem internetowym to wystarczający i właściwie jedyny konieczny wymóg, niezbędny do tego, aby lepiej kontrolować i śledzić pracę swojego organizmu (niezależnie od warunków i miejsca przebywania), poznać zamienniki drogich leków, czy zadbać o kierunek kształtowania własnej sylwetki, nauczyć poprawnego toru oddechowego.
 W niniejszym artykule chciałabym przedstawić kilka programów monitorujących pracę organizmu, ułatwiających kontrolę zmian zachodzących w organizmie oraz stanowiących znaczną pomoc w codziennym funkcjonowaniu.
Niniejszy artykuł został zaopatrzony we wskazówki dotyczące pobierania i uruchamiania aplikacji monitorujących i wspomagających oraz zawiera spis kilku przykładowych aplikacji ułatwiających realizację codziennych obowiązków i potrzeb, zgodnie z indywidualnymi preferencjami każdego z ich użytkowników.

Aplikacja SKLEP GOOGLE
Aplikację „SKLEP GOOGLE” posiada każdy, kto tylko jest właścicielem smartfonu z oprogramowaniem Android lub Microsoft. Wytłumaczyć w prostszy sposób? Każdy, kto posiada telefon dotykowy. Instaluje się ona automatycznie wraz z pierwszym uruchomieniem telefonu. Jest to niezbędna aplikacja do pobrania programów monitorujących, a przy tym wspomagających codzienną kontrolę pracy organizmu czy ułatwiających realizację codziennych obowiązków. Uruchamiając niniejszą aplikację, w ikonce lupy (która oznacza wyszukiwanie), wystarczy wpisać nazwę pożądanego programu, wybrać niniejszy program dotykając ekranu dotykowego placem wskazującym i wybierając przycisk „INSTALUJ”. Po instalacji będziemy już mogli cieszyć się działaniem aplikacyjnych dobrodziejstw. Do danego programu będziemy mogli wejść za pomocą okna „SKLEP GOOGLE” za pomocą przycisku „OTWÓRZ” lub wybierając z okna wszystkich aplikacji na interfejsie telefonu (wyświetlaczu) interesujący program monitorujący.
Poniżej zostały zamieszczone aplikacje, wraz ze szczegółowym opisem działań każdej z nich oraz ich pragmatycznym zastosowaniem w czasie codziennego użytkowania.

Opis wybranych aplikacji:
1/ APPTEKA – jedna z nowatorskich aplikacji wykorzystywanych do zamawiania produktów z asortymentu aptecznego. Dzięki niej można uzyskać informacje o atrakcyjnych promocjach w pobliskich aptekach. Aplikacja ta została wyposażona jest w skaner recept, skaner kodów kreskowych opakowań, ulotki leków, informacje o zamiennikach leków, informacje o historii zamówień, wyposażona jest w bazy danych adresowych aptek, tras dojazdu do nich oraz informacji o aptekach całodobowych w pobliżu (niestety, jednak aplikacja nie obejmuje wszystkich aptek w Polsce, nie mniej jednak jest to tylko kwestia aktualizacji do niniejszej aplikacji);

2/ KONTROLA LEKÓW – aplikacja usprawniająca kontrolę codziennego harmonogramu zażywania leków. Jest ona szczególnie przydatna w chorobach przewlekłych. Aplikacja wyświetla na ekranie jaka powinna pozostać ilość tabletek dla poszczególnych leków po zażyciu ostatniej dawki leku. Dodatkowo w określonych godzinach wysyła powiadomienie o konieczności zażycia kolejnej dawki leku. Z początkiem każdego dnia sprawdzana jest ilość pozostałych w apteczce tabletek każdego leku będącego w użyciu i w przypadku wyczerpywania się zapasów danego leku wysyłane jest powiadomienie. Warto też w niniejszą aplikację wyposażyć się w przypadku posiadania w rodzinnym kręgu osób cierpiących na choroby przewlekłe/ osoby starsze, by w pełni świadomie kontrolować dawki przyjmowanych przezeń leków.

3/ KARDIOMETR – nowatorska, zaawansowana aplikacja, która pozwala na monitorowanie ciśnienia krwi, BMI oraz poziomu aktywności (urządzenie alternatywne dla ciśnieniomierza). Ponadto przypomina o wykonaniu pomiarów, odbyciu planowanego treningu i zażyciu leków. Aplikacja wyposażona została w ważne informacje dotyczące regulacji pracy serca i związanych z nim pojęć, dla lepszej, świadomej kontroli własnego ciała.

4/ PACED BREATHING - aplikacja ta należy do najnowszych rozwiązań w dziedzinie nauki oddychania za pomocą elektronicznych urządzeń, dzięki to którym można świadomie nauczyć się poprawnego toru oddechowego. Sygnały dźwiękowe, wibracje, wskazówki wizualne pozwalają na uzyskanie cennych informacji dotyczących wydajniejszego sposobu oddychania, oddziaływania na pracę organizmu, dotlenienia komórek, wydajniejszą pracę energetyczną np. podczas realizacji planu treningowego. Należy bowiem pamiętać, że świadoma, kontrolowana praca układu oddechowego jest podstawą do kształtowania wydolności organizmu i planowania odpowiednich do wydolności i wagi ciała obciążeń treningowych.

5/ INSTANT HEART RATE - najdokładniejsza aplikacja monitorująca zakres tętna. Doskonale sprawdza się w zakresie optymalizacji ćwiczeń i śledzenia swoich postępów w realizacji założeń treningowych. Aplikacja posiada bardzo dobry czujnik, pomiary wskazywane przez niniejszą aplikację można porównywać do wyników wskazywanych przez ciśnieniomierz.

6/ MY FITNESSPAL - aplikacja pozwalająca na szybkie i bardzo proste liczenie spalanych kalorii. Dzięki szerokiej bazie produktów (ponad 5 000 000 produktów), plansz z ćwiczeniami ruchowymi oraz doborowi zindywidualizowanego harmonogramu żywieniowego, świadomie można pozbyć się zbędnych kilogramów Aktualnie aplikacja ta jest uważana za najlepszą aplikację wspomagającą odchudzanie i kontrolę ciężaru ciała w Polsce.

7/ WHITE NOISE – aplikacja wspomagająca prawidłowy sen. Dzięki 40 specjalnie wyselekcjonowanym dźwiękom, działającym uspokajająco na funkcjonowanie układu nerwowego. White noise doskonale wycisza, redukuje napięcie mięśniowe, pomaga uspokoić, wyrównać rytm oddechowy, wspomaga zaśnięcie, wyłączając się po uprzednio ustalonym przez nas czasie. Program posiada też funkcję budzika z opcją narastającego natężenia dźwięku, co oznacza, że nad ranem nie wyrywa gwałtownie ze snu. Aplikacja cieszy się dużym uznaniem wśród użytkowników i jest szeroko polecana w mediach promujących zdrowy tryb życia.

8/ FITNESS BUDDY - to elektroniczny trener personalny, który krok po kroku przeprowadza przez kolejne etapy treningu i doprowadza do wymarzonej sylwetki. Aplikacja zawiera bazę ponad 1700 unikalnych ćwiczeń (z ilustracjami i video), kształtujących wszystkie partie ciała i wykorzystujących wszystkie powszechnie używane narzędzia treningowe. Do dyspozycji są gotowe plany oraz rejestrator wagi i wymiarów ciała z przejrzystymi wykresami umożliwiającymi szybki podgląd postępów.

9/ ENDOMONDO SPORT TRACKER – doskonała aplikacja wspomagająca zarówno amatorską aktywność fizyczną, jak i profesjonalny trening - nieoceniona dla osób biegających, jeżdżących na rowerze i rolkach, uprawiających nordic walking itp. Aplikacja rejestruje szczegóły treningu (trasa, czas, dystans, tempo, wysokość, kalorie), tworzy wykresy, służy gotowymi programami interwałowymi i głosowo podaje statystyki po każdym kilometrze itp. Warto wyposażyć się w niniejszą aplikację, rozpoczynając przygodę ze sportem. Śledzenie progresu w realizacji treningu może okazać się najlepszą motywacją do dalszych działań i wyznaczania kolejnych poprzeczek w sportowych założeniach.

10/ MONITOR WAGI CIAŁA I BMI – aplikacja pozwala na regularne monitorowanie postępów w zakresie utraty masy ciała za pomocą regularnie wyświetlanych statystyk i wykresów. Aplikacja sugeruje również idealną wagę i wyznacza ilość czasu potrzebnego do osiągnięcia tego celu na podstawie aktualnej masy ciała, wysokości ciała, płci i wieku. Ustalone, proponowane cele można oczywiście zmieniać i układać je na nowo na podstawie własnych, indywidualnie zdefiniowanych planów treningowych.

Powyższe aplikacje stanowią tylko wybrany, niewielki odsetek dostępnych w sieci aplikacji wspomagających. Trudno byłoby umieścić je wszystkie ze względu na ich ilość i różnorodne zastosowanie. Warto przy tym podkreślić, że wybór aplikacji pozostaje ściśle skorelowany z indywidualnymi zainteresowaniami i preferencjami odbiory. Wystarczy tylko wpisać interesującą Nas frazę w wyszukiwarkę „Sklepu Google” i zainstalować wybraną aplikację (czasami wymagającą drobnych nakładów finansowych).
Pozostaję z nadzieją, że ww. spis aplikacji stanie się inspiracją do dokładnego poznania swojego organizmu, rytmu jego pracy, zdolności treningowych i regeneracyjnych, rytmu dnia i nocy. Dokładna znajomość własnego ciała pozwala bowiem na uniknięcie wielu zaburzeń, uszkodzeń i trudności związanych z jego nieprawidłową pracą. A regularne spożywanie zapisanych leków i produktów żywieniowych pozwala na utrzymanie prawidłowego metabolizmu ciała i przyczynia się do znacznej poprawy swojego samopoczucia. Całość przyczynia się do lepszego funkcjonowania i organizacji codziennego harmonogramu życia.  

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...