Dnia 30 kwietnia 2016 roku Kętrzyńskie Towarzystwo „AMAZONKI” zorganizowało w Kętrzynie, już „VIII Marsz Żonkila”, który przebiegał pod hasłem: „PROFILAKTYKA TWOJĄ SZANSĄ – wygraj z rakiem”. W tym roku, jak i w latach poprzednich, zachęcałyśmy naszych mieszkańców do wykonywania badań profilaktycznych, nie wyrzucania i palenia przychodzących zaproszeń na badania mammograficzne i cytologiczne, ale skorzystania z nich. Naszą misją było przekonanie naszych gości do tego, że badania nie bolą a stwierdzenie, że „lepiej nie wiedzieć” odrzucamy do lamusa.
VIII Marsz Żonkila
Zbiórka uczestników odbyła się o godzinie 15 na parkingu przy Kompleksie Rekreacyjno –Sportowym „Kętrzynianka”, gdzie w ubiegłych latach zakładałyśmy nasze „Poletka Nadziei”. Posadzone w poprzednich latach żonkile były radosne i przypominały o swoim symbolicznym znaczeniu.
Cała kolumna przemaszerowała ulicą M. Skłodowskiej, okrążyła Rondo im. Kombatantów, następnie ulicą Wojska Polskiego, Sikorskiego, Plac Piłsudskiego i ulicą Kajki doszła do Amfiteatru..
Całość wyglądała efektownie, a klaksony i syreny z pojazdów uczestniczących dodawały uroku, piękna i atrakcyjności całej akcji.
Pięknie żonkile i żółte balony w dłoniach i na samochodach uczestników marszu dodały ogromnego blasku całości i ( jesteśmy przekonane) przywróciły nadzieję, że „rak to nie wyrok”.
Pierwszy raz w naszym marszu uczestnicy wystąpili w kapeluszach, które dodały kolorytu i atrakcyjności całej grupie maszerujących. Nie były to takie zwykłe kapelusze ale bardzo wymyślne, przybrane żonkilami i innymi kwiatami.
Wśród licznie zgromadzonych i uczestniczących w marszu osób nie zabrakło naszych stałych przyjaciół: Stowarzyszenia RUBIN z Bartoszyc, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej pięknie i barwnie poprzebieranych, naszych koleżanek z Węgorzewa, Pana burmistrza Krzysztofa Hećmana, Pani doktor Ewy Pietroczuk, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, niezawodnej grupy SIM PCK. Pozyskałyśmy nowych wspaniałych przyjaciół -Kętrzyńskich Morsów w bardzo kolorowych przebraniach oraz w strojach ludowych Baby z Babieńca i wielu, wielu innych wspaniałych gości.
Tradycyjną atrakcją marszu był udział taksówek z korporacji EURO –TAXI i wóz strażacki Dziękujemy im serdecznie za głośne wsparcie naszych działań.
Panie z LAZARUSA mierzyły chętnym poziom cukru i ciśnienie tętnicze. Chętnych nie brakowało. Dziękujemy bardzo.
W Amfiteatrze, po ogólnym przywitaniu wszystkich gości i podziękowaniu za czynny udział w marszu oraz zachęcie do wykonywania badań profilaktycznych rozpoczął się koncert.
Jako pierwszy wystąpił Chór WRZOS z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kętrzynie, następnie nasza lokalna, drobniutka, o jakże silnym i pięknym głosie- Ola Jeznach. Piosenka w jej wykonaniu „Kocham cię życie” Edyty Gepert, jak zwykle wywołała falę wzruszeń.
Występ Bab z Babieńca to tradycyjne ludowe śpiewanie, które podchwyciła zebrana publiczność i świetnie się przy tym bawiła.
Naszą główną gwiazdą była Elena Rutkowska wraz z zespołem. W rytm pięknych utworów i tańców cygańskich zebrani w amfiteatrze świetnie się bawili.
Nasze koleżanki popiekły rewelacyjne ciasta. Ucztę dopełniły napoje w postaci kawy i herbaty.
Całość została sfinansowana ze środków pozyskanych z funduszu grantowego Zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
Ponadto wsparły nas również: Kętrzyńskie Centrum Kultury, PGK Komunalnik, KTBS, Spółdzielnia Mieszkaniowa PIONER, MST Kętrzyn, PHILIPS LIGHTING, MTI Furninova, Mobilna Agencja Ubezpieczeń DELICT Dariusz Łukaszewicz.
Nasza policja zadbała o to, aby całość odbyła się bezpiecznie i bez zakłóceń. Dziękujemy serdecznie.
Patronatem medialnym i ogromną reklamą naszych działań w całym powiecie zajął się „Tygodnik Kętrzyński”. Serdecznie za to dziękujemy.
Dziękujemy również lokalnym telewizjom i prasie.
Dziękuję również moim koleżankom za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu całości imprezy.
Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.
Zauważyłyśmy, że organizacja koncertów z udziałem różnych zespołów, podnosi atrakcyjność naszych akcji, a tym samym zostaje osiągnięty nasz cel, czyli zwrócenie uwagi jak największej ilości mieszkańców na profilaktykę. Mamy nadzieję, że tego typu zachęta do badań profilaktycznych przyczyni się do ich częstszego i systematycznego wykonywania.
Autor
Danuta ŁozowskaPoczytaj również
-
2013-12-30
"Szkolenie o profilaktyce raka piersi wśród młodzieży III klas gimnazjalnych" -
2013-12-18
Centrum Onkologii w Tomaszowie Mazowieckim -
2010-04-20
Nowa odsłona serwisu Amazonki.net -
2015-02-16
Walentynkowe i nie tylko...spotkanie warszawianek. -
2013-04-24
Jubileusz 15-lecia Tomaszowskiego Stowarzyszenia Amazonek
-
2022-11-06 08:50:50
Interpretacja USG piersi
Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej... -
2022-11-05 10:59:10
Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia
Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów... -
2022-11-05 10:55:28
Interpretacja przypadku
Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...
-
2010-02-16 00:00:00
węzły chłonne pachowe
Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,... -
2006-10-25 00:00:00
Leczenie przerzutów raka piersi do kości
Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%... -
2013-09-24 20:15:00
Jak uporać się z obrzękami po zabiegu chirurgicznego usunięcia guza?
Limfa (chłonka) jest płynem ustrojowym, który zostaje przesączony z naczyń krwionośnych. Chłonka jest... -
2010-01-18 00:00:00
progresja choroby nowotworowej
Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych... -
2010-01-18 00:00:00
usunięcie węzłów chłonnych pachy
Usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego (pachy) nazywa się wycięciem pachowych węzłów chłonnych. Wycięcie...
xiouken (offline)
2024-10-05 04:09:51
xiouken (offline)
2024-11-10 02:40:27