Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-05-04 08:00:00

VIII Marsz Żonkila

 Dnia 30 kwietnia 2016 roku Kętrzyńskie Towarzystwo „AMAZONKI” zorganizowało w Kętrzynie, już „VIII Marsz Żonkila”, który przebiegał pod hasłem: „PROFILAKTYKA TWOJĄ SZANSĄ – wygraj z rakiem”. W tym roku, jak i w latach poprzednich, zachęcałyśmy naszych mieszkańców do wykonywania badań profilaktycznych, nie wyrzucania i palenia przychodzących zaproszeń na badania mammograficzne i cytologiczne, ale skorzystania z nich. Naszą misją było przekonanie naszych gości do tego, że badania nie bolą a stwierdzenie, że „lepiej nie wiedzieć” odrzucamy do lamusa.

VIII Marsz Żonkila. Kętrzyńskie Towarzystwo AMAZONKI

VIII Marsz Żonkila. Kętrzyńskie Towarzystwo AMAZONKI

 Zbiórka uczestników odbyła się o godzinie 15 na parkingu przy Kompleksie Rekreacyjno –Sportowym „Kętrzynianka”, gdzie w ubiegłych latach zakładałyśmy nasze „Poletka Nadziei”.  Posadzone w poprzednich latach żonkile były radosne i przypominały o swoim symbolicznym znaczeniu.

Cała kolumna przemaszerowała ulicą M. Skłodowskiej, okrążyła Rondo im. Kombatantów, następnie ulicą Wojska Polskiego, Sikorskiego, Plac Piłsudskiego i ulicą Kajki doszła do Amfiteatru..

Całość wyglądała efektownie, a klaksony i syreny z pojazdów uczestniczących dodawały uroku, piękna i atrakcyjności całej akcji.

Pięknie żonkile i żółte balony w dłoniach i na samochodach  uczestników marszu dodały ogromnego blasku całości  i ( jesteśmy przekonane)  przywróciły  nadzieję, że „rak to nie wyrok”. 

Pierwszy raz w naszym marszu uczestnicy wystąpili w kapeluszach, które dodały kolorytu i atrakcyjności całej grupie maszerujących. Nie były to takie zwykłe kapelusze ale bardzo wymyślne, przybrane żonkilami i innymi kwiatami.

Wśród licznie zgromadzonych i uczestniczących w marszu osób nie zabrakło naszych stałych przyjaciół: Stowarzyszenia RUBIN  z Bartoszyc, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej pięknie i barwnie poprzebieranych, naszych koleżanek z Węgorzewa,  Pana burmistrza Krzysztofa Hećmana, Pani doktor Ewy Pietroczuk, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, niezawodnej grupy SIM PCK. Pozyskałyśmy nowych wspaniałych przyjaciół -Kętrzyńskich Morsów w bardzo kolorowych przebraniach oraz w strojach ludowych Baby z Babieńca i wielu, wielu innych wspaniałych gości. 

Tradycyjną atrakcją marszu był udział taksówek z korporacji  EURO –TAXI i wóz strażacki Dziękujemy im serdecznie za głośne wsparcie naszych działań. 

Panie z LAZARUSA mierzyły chętnym poziom cukru i ciśnienie tętnicze. Chętnych nie brakowało. Dziękujemy bardzo.

W Amfiteatrze, po ogólnym przywitaniu wszystkich gości i podziękowaniu za czynny udział w marszu  oraz zachęcie do wykonywania badań profilaktycznych rozpoczął się koncert. 

Jako pierwszy wystąpił Chór WRZOS z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kętrzynie, następnie  nasza lokalna, drobniutka, o jakże silnym i pięknym głosie- Ola Jeznach. Piosenka w jej wykonaniu „Kocham cię życie” Edyty Gepert, jak zwykle wywołała falę wzruszeń. 

Występ  Bab z Babieńca to tradycyjne ludowe śpiewanie, które podchwyciła zebrana publiczność i świetnie się przy tym bawiła.

Naszą główną gwiazdą była Elena Rutkowska wraz z zespołem. W rytm pięknych utworów i tańców cygańskich zebrani w amfiteatrze świetnie się bawili.

Nasze koleżanki popiekły rewelacyjne ciasta. Ucztę dopełniły napoje w postaci kawy i  herbaty.

Całość została sfinansowana ze środków pozyskanych z funduszu grantowego Zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Ponadto wsparły nas również: Kętrzyńskie Centrum Kultury, PGK Komunalnik, KTBS, Spółdzielnia Mieszkaniowa PIONER, MST Kętrzyn, PHILIPS LIGHTING, MTI Furninova, Mobilna Agencja Ubezpieczeń DELICT Dariusz Łukaszewicz.

Nasza policja zadbała o to, aby całość odbyła się bezpiecznie i bez zakłóceń.  Dziękujemy serdecznie.

Patronatem medialnym i ogromną reklamą naszych działań w całym powiecie zajął się „Tygodnik Kętrzyński”.  Serdecznie  za to dziękujemy.

Dziękujemy również lokalnym telewizjom i prasie. 

Dziękuję również  moim koleżankom  za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu  całości imprezy. 

Wszystkim bardzo  serdecznie dziękujemy.

Zauważyłyśmy, że organizacja koncertów z udziałem różnych zespołów, podnosi atrakcyjność naszych  akcji, a tym samym zostaje osiągnięty nasz cel, czyli zwrócenie uwagi jak największej ilości mieszkańców na profilaktykę. Mamy nadzieję, że tego typu  zachęta do  badań  profilaktycznych przyczyni się do ich częstszego  i systematycznego wykonywania.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Danuta Łozowska

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...