Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-05-06 07:34:53

Przerzuty raka piersi do kości

Mam 41 lat. Stan po obustronnej jednoczasowej mastektomii (lewa z procedurą wartownika, prawa radykalna), po przedoperacyjnej chemioterapii zakończonej w kwietniu 2014 r. ( 4 "czerwone" +4 "białe" ), po radioterapii na prawą stronę.

Wynik badania histopatologicznego z biopsji:

prawy sutek - receptory estrogenowe w części inwazyjnej 60% (++) 6 pkt., progesteronowe poniżej 1% (++) 3 pkt. Brak amplifikacji genu Her-2. Ki67 (+) - 45%. T3N1M0

lewy sutek - receptory estrogenowe (+) 6 pkt. 50% komórek, receptory progesteronowe (+) 6 pkt. 20% komórek. Her-2 neu/-/

Porównanie materiałów histopat. - wynik: dwa niezależne, synchroniczne procesy nowotworowe.

Wynik badania histopatologicznego wycinka:

Tkanka chłonna ok. ujścia żyły prawa strona - metastases carcinomatosae lymphonodulorum regionalizm 2/3 (bez przekraczania torebki włóknistej)

Węzły chłonne pachy prawej – metastasis carcinomatis lymphonodi regionalis 1/8 (bez przekroczenia torebki włóknistej).

Sutek prawy z guzem - makroskopowo typowej zmiany ogniskowej nie stwierdzono. W badaniu mikroskopowym wykazano pojedyncze drobne ogniska: carcinoma ductale invasivum et DCIS et microcalcifcatio (100% komórek nowotworu wykazuje zmiany wsteczne po stosowanej chemioterapii).

Sutek lewy z guzem – Carcinoma intraductale pracinvasivum, DCIS et microcalcificatio (we wszystkich komórkach nowotworu zmiany wsteczne po stosowanym leczeniu).

Węzeł wartowniczy pachy lewej 1,2,3 - Lymphonodulitis chronica reactiva regionalis 1/1

W październiku 2015 r. miałam profilaktyczną amputację trzonu macicy z przydatkami (w badaniach genetycznych mutacji genu nie znaleziono).

Obecne wyniki badań:

RM miednicy – w kościach w obszarze badania bardzo liczne, głównie drobne ogniska wykazujące cechy ograniczenia dyfuzji i ulegające intensywnemu wzmocnieniu kontrastowemu, przemawiające za zmianami meta. Największa zmiana w kości krzyżowej na poziomie S1/S2, w trzonie oraz masach bocznych – zwłaszcza prawej, osiąga ok. 7,5x5 cm (TR) i 5 cm (CC), powoduje odcinkową destrukcję istoty zbitej kości, naciek grubości do 0,5 cm. uwypukla się w obręb przestrzeni przedkrzyżowej. Poza tym struktury miednicy w wykonanym badaniu bez uchwytnych zmian.

TK klatki piersiowej – w kościach w obszarze badania, głównie kręgosłupa widoczne są bardzo liczne, osteolityczne ogniska meta, patologiczne złamanie trzonu Th10 z jego klinowatym zniekształceniem. Ognisko meta w trzonie Th2 powoduje destrukcję tylnej blaszki granicznej i uwypukla się nieznacznie do kanału kręgowego. Poza tym struktury klatki piersiowej w wykonanym badaniu bez uchwytnych zmian.

CA 15.3 – wartość 107,6 ( norma 0,00-34,5).

Oczekuję na scyntygrafię kości.

 

Rozumiem, że mam przerzuty do kości. Jakie powinny zostać wykonane jeszcze badania? Jakie powinno być zastosowane leczenie? Czy jest może jakiś lek nierefundowany przez NFZ, a który mógłby się sprawdzić w moim przypadku?

 

Odpowiedź:

 

Z przedstawionego opisu wynika, że rozsiew nowotworu ma miejsce w układzie kostnym. Nie napisała Pani o leczeniu hormonalnym. Domyślam się, że przyjmowała Pani tamoksyfen, skoro profilaktycznie usunięto trzon macicy.
Skoro nie stwierdzono rozsiewu do innych narządów, to rozsądna byłaby próba leczenia hormonalnego z równoczesnym podawaniem leku "naprawiającego" kości.
Z uwagi na zmiany w kręgosłupie piersiowym konieczna konsultacja ortopedy, który doradzi jak stabilizować i odciążać kręgosłup (gorset?, sznurówka?).
Wskazana może też być radioterapia.
Lekarz prowadzący zdecyduje, jaki rodzaj leczenia kości będzie dla Pani optymalny. W ramach NFZ może to być pamidronian, klodronian lub zoledronian. Zarejestrowany, ale nierefundowany jest lek denosumab.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...