Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-05-12 08:29:39

Czy konieczna jest hormonoterapia

Mam 35 lat.
Wynik biopsji: Rak inwazyjny NST, G2, Ki67 60% Odpowiedź dotycząca estrogenów i progesteronu po 1%, Her-2 (1+). Brak wyniku pooperacyjnego, bo guz po biopsji się rozpłynął, prawdopodobnie został wchłonięty przez biopsję. Zostałam uznana za pacjentkę trójujemną i nawet się z tym pogodziłam. Miałam mastektomię z 6 węzłami, które okazały się czyste. Przyjęłam 4xAC i 12xpaklitaksel.
W czerwcu usuną mi jajniki a sierpień/wrzesień drugą pierś z racji mutacji w genie BRCA2.
Na koniec leczenia czekała na mnie niespodzianka. Moja onkolog po konsultacji ze swymi kolegami uznała, że ponieważ odpowiedź estrogenów była w 1% komórek, warto mnie jednak zabezpieczyć tamoksyfenem plus zoladex (ten do usunięcia jajników ). Jestem w kropce. Czy jest sens pakować się w ten nieobojętny dla organizmu i samopoczucia lek na 5 czy 10 lat przy 1% procencie zależności? Bardzo proszę o opinię.

 

Odpowiedź:

 

Prawdopodobnie nie ma prostej odpowiedzi na Pani pytanie. Podawanie tamoksyfenu można potraktować jako działanie profilaktyczne, które powinno ochronić Panią przed rakiem drugiej piersi. Był czas w USA, w którym kobietom z grup wyższego ryzyka zachorowania na raka piersi podawano tamoksyfen profilaktycznie, chociaż były zdrowe. I było to działanie dość skuteczne. Jeśli ma Pani wątpliwości, może Pani jeszcze raz porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym. Skoro i tak planuje Pani usunięcie jajników, to może warto do czasu operacji przyjmować chociaż Zoladex.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również