Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2008-03-03 00:00:00

Wojewoda apeluje: Kochasz życie, przebadaj się

"Kochaj życie" - pod takim hasłem startuje w poniedziałek kampania reklamująca programy profilaktyczne skierowane do kobiet. Wszystko dlatego, że mieszkanki Świętokrzyskiego nie chcą robić badań, choć są one darmowe

- Wielu śmierci można by uniknąć, gdyby kobiety wcześniej zgłaszały się na badania. Niestety, nie robią tego, choć co roku na programy profilaktyczne przeznacza się kilkadziesiąt milionów złotych - mówi Arkadiusz Chil, szef Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego, który pilotuje program profilaktyczny raka szyjki macicy.

Ten nowotwór w naszym regionie zabija każdego roku 60 kobiet, na raka piersi umiera średnio około 160 kobiet.

Z drugiej strony marnowane są fundusze przeznaczane na profilaktykę. W 2007 roku wykorzystano zaledwie 10 proc. z pieniędzy przeznaczonych na darmowe badania cytologiczne i niecałe 20 proc. w profilaktyce raka piersi.

W tym roku o poprawę tych wyników i zachęcenie kobiet do robienia badań profilaktycznych wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia chcą walczyć wojewódzkie ośrodki koordynujące programy oraz wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba. - Na początku roku zgłosił się do nas Grzegorz Furgał z centrali NFZ-etu i zaproponował, żebyśmy razem przygotowali akcję. Szybko rozpoczęliśmy pracę nad programem. Zaczynamy 3 marca spotkaniem z lekarzami rodzinnymi oraz samorządowcami - mówi Anna Żmudzińska-Salwa, szefowa gabinetu wojewody.

Organizatorzy akcji chcą zachęcać samorządowców, aby organizowali dla swoich mieszkanek wyjazdy do ośrodków, w których badania są przeprowadzane. - Będziemy też rozmawiać z lekarzami pierwszego kontaktu i ginekologami, żeby informowali kobiety o możliwości skorzystania z programu, żeby je na takie badania wysyłali. To w końcu lekarze powinni czuć się odpowiedzialni za zdrowie swoich pacjentek - mówi Jacek Heciak, szef Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego, który odpowiada za program profilaktyki raka piersi.

Kampania promująca programy będzie trwała przez cały rok. - Chcemy dotrzeć do małych miejscowości. Wójtowie czy sołtysi będą musieli tylko poinformować o spotkaniu, a my przywieziemy materiały. Będą nam towarzyszyć Amazonki, które będą mówić o swojej historii - dodaje Żmudzińska-Salwa.

Do kobiet organizatorzy akcji będą starali się dotrzeć m.in. przez koła gospodyń wiejskich. Wojewoda napisała również list do trzech biskupów, których diecezje znajdują się na terenie województwa świętokrzyskiego.

Wojewoda wysłała też list do wójtów, burmistrzów, prezydentów z prośbą, by na terenie swoich gmin i miast 8 marca przeprowadzili akcję.

W Kielcach happening, na którym znani mężczyźni z regionu rozdawać będą kwiaty i ulotki informacyjne, odbędzie się na pl. Artystów. - W trakcie trwania kampanii zostanie wybrany przyjazny gabinet, wojewoda wyróżni też gminy, które najaktywniej włączą się do propagowania programów profilaktycznych - mówi Agata Wojda, rzeczniczka wojewody.

Organizatorzy zakładają, że w województwie świętokrzyskim nie będzie kobiety, która nie usłyszy o kampanii. Twarzą akcji "Kochaj życie" będzie Pałka-Koruba. Pojawi się na plakacie z hasłem: "Zrobiłam cytologię i mammografię. Jestem spokojna. Zrób to i Ty".

Niestety, mimo zapewnień przedstawicieli świętokrzyskiego oddziału NFZ-etu nie udało się na czas przygotować zaproszeń, które powinny trafić do kobiet. Z naszych informacji wynika, że - według optymistycznych prognoz - mogą one dostać je dopiero w kwietniu. - Niestety, procedury przetargowe trwają długo i nie udało nam się zdążyć na rozpoczęcie akcji - mówi Grzegorz Furgał z NFZ-etu.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amazonki.Net

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...