Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-06-21 11:15:54

Badania kontrolne piersi po jej rekonstrukcji

Panie Doktorze, co Pan sądzi o bezpieczeństwie wykonywania badań profilaktycznych typu mammografia po wszczepieniu implantu, dodam u osoby ze zdiagnozowanym rakiem piersi i po przebytym leczeniu (chemioterapia i radioterapia)? Pytam, ponieważ doczytałam, że mogą być problemy z wykonaniem i właściwym opisem.

 

Odpowiedź:

 

Wczesne rozpoznanie raka piersi u kobiet poddanych estetycznym zabiegom powiększania piersi jest możliwe.
Standardowe projekcje ukazują zawartość gruczołu w całej rozciągłości, aczkolwiek umieszczenie implantu pod mięśniem piersiowym w porównaniu do umieszczenia implantu za gruczołem sutkowym pozwala na szersze uwidocznienie gruczołu. Najlepszy dostęp uzyskuje się jednak za pomocą techniki Eklunda, czyli "odciągnięcia" implantu. W każdym przypadku wskazane jest by takie zdjęcia mammograficzne oglądał doświadczony radiolog. Aktualne wytyczne dotyczące skryningu, jak i badań przedoperacyjnej u kobiet z implantem, nie różnią się.

Innym zagadnieniem jest kontrola radiologiczna u kobiet z rakiem piersi po amputacji z jednoczesną rekonstrukcją. Z racji braku gruczołu, który został usunięty w trakcie operacji, mammografia nie ma zastosowania. Dlatego wskazane jest wykonywanie rezonansu magnetycznego i/lub ultrasonografii zrekonstruowanej piersi.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...