Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-06-30 10:24:07

Jakie ćwiczenia wykonywać

Jestem po obustronnej mastektomii /2003, 2004/, chemia, leczenie hormonalne /arimidex/. Uboczne skutki leczenia nowotworu są następujące: osteoporoza szyjki kości udowej i kręgosłupa /L1-L4/, w badaniu rtg esowate skrzywienie DL, zanik kostny, osteofitoza krawędziowa z mostkami kostnymi, mikrozłamania, towarzyszy temu ból pleców. Na rehabilitację jestem zapisana na X 2016.
Jakie ćwiczenia mogę wykonywać /może jakiś link?/, czego unikać? Jak to jest z pływaniem, bo w internecie znalazłam sprzeczne informacje?

 

Odpowiedź:

 

W pierwszej kolejności musi Pani zająć się leczeniem osteoporozy. Sama osteoporoza może dawać bóle, które Pani opisuje. Dodatkowo, należy wyleczyć mikrozłamania. Jeżeli one nie są wyleczone, to nie powinna Pani nadmiernie ćwiczyć, aby nie doszło do pogorszenia stanu. Natomiast jak są to tylko przebyte mikrozłamania i są zrośnięte, to wysiłek fizyczny nie jest przeciwwskazany.
Z wysiłku fizycznego, który może Pani wykonywać to na pewno spacery, nordic walking. Odnośnie kręgosłupa to polecam ćwiczenia stabilizacyjne. Jak zawsze w ich przypadku, zalecam udać się przynajmniej na jedną prywatną wizytę do rehabilitanta, który na miejscu dokładnie Panią przebada i skoryguje ewentualne błędy, które mogą się pojawić przy próbie powielenia ćwiczeń z internetu. Co do pływania, to raczej unikać tej formy wysiłku, ze względu na duże obciążenie rąk przez wielokrotnie powtarzany ruch z obciążeniem (opór wody). Może Pani natomiast spróbować aqua aerobiku, tylko należy uprzedzić prowadzącego, o Pani schorzeniu, aby wykluczył bardziej obciążające ćwiczenia i musi Pani podczas ćwiczeń stosować częstsze przerwy.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...