Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-07-06 08:58:56

Jaką wybrać operację

Żona zdiagnozowana - rak piersi. BAG: ER (-), PR (-), HER2 (3+); Ki6714-20%.
Mammografia PP - zmiana 29x24 mm, USG - 30x12mm, 4 węzły chłonne pod pachą - zajęte.
Obecnie przed ostatnim podaniem paklitaxelu w cyklu 12 x tydz.., wcześniej AC.
Guz piersi pod wpływem chemioterapii skurczył się o 50%, żona dostała propozycje operacji oszczędzającej pierś.

1. Czy są badania stwierdzające o ile zwiększa się prawdopodobieństwo nawrotu lub o ile skraca się średnia długość przeżycia lub inny miernik szacujący jak zwiększa się ryzyko przy mastektomii vs operacja oszczędzająca pierś?
2. Czy są badania stwierdzające o ile zwiększa się prawdopodobieństwo nawrotu lub o ile skraca się średnia długość przeżycia lub inny miernik szacujący jak zwiększa się ryzyko przy usunięciu TYLKO 4 zajętych węzłów chłonnych wraz z w wartowniczym vs operacja usunięcia wszystkich węzłów chłonnych spod pachy?
3. Czy są badania stwierdzające o ile zwiększa się prawdopodobieństwo nawrotu lub o ile skraca się średnia długość przeżycia lub inny miernik szacujący jak zwiększa się ryzyko z radioterapią na pierś i na węzły chłonne po zabiegach j.w vs brak radioterapii?
4. Biorąc pod uwagę poszerzenie listy refundowanych leków od 1.07.2016 do terapii pooperacyjnej w przypadku żony jak powyżej będzie jeszcze jakiś nowo dopisany lek podawany z herceptyną?
 

 

Odpowiedź:

 

ad 1. Gdyby wyniki leczenie obiema metodami nie były porównywalne, nikt nie proponowałby wyboru.
ad 2. Skąd wiadomo o zajęciu czterech węzłów chłonnych, skoro jeszcze nie było operacji? Przy potwierdzonym przerzucie do węzła chłonnego (kilku węzłów) przed chemioterapią nie powinno się proponować operacji innej, niż usunięcie wszystkich węzłów chłonnych.
ad 3. Wskazaniem do radioterapii jest zawsze operacja oszczędzająca, zajęcie więcej niż trzech węzłów chłonnych, zajęcie skóry lub brak możliwości doszczętnego wycięcia guza, który np. naciekał skórę i/lub powięź / mięśnie. Zalecenia wynikają właśnie z badan klinicznych.
ad 4. O kwalifikacji do leczenia i doborze leków anty-HER2 zdecyduje lekarz prowadzący.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również