Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2008-07-05 00:00:00

Ginekolog ze wstążką zawsze zbada piersi

Gabinety, w których podczas każdej wizyty pacjentki będą miały kontrolnie badane piersi będą oznakowane różową wstążką. Ruszyła ogólnopolska akcja prowadzona przez warszawskie Amazonki.

Ogólnopolską sieć "Gabinetów z różową wstążką" współorganizuje Stowarzyszenie Amazonki Warszawa-Centrum. Chcą, żeby pacjentki podczas wizyty u ginekologa zawsze miały kontrolnie badane piersi. I żeby za każdym razem, gdy kobieta zgłosi się do gabinetu ginekologicznego, dostała instrukcje, jak ma to sama robić w domu.

W zeszłym roku pilotażowo różową wstążeczką oznakowano 50 gabinetów. Przebadało się w nich 150 tys. kobiet. Mogły zabrać ulotkę z informacjami o samodzielnych badaniach piersi.

- Ginekolodzy bardzo rzadko proponują je pacjentkom, a powinni je przeprowadzać za każdym razem, kiedy się do nich zgłaszają - podkreśla Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Amazonki Warszawa-Centrum. - Kobiety w każdym gabinecie powinny usłyszeć od lekarza: "Chcę zbadać pani piersi. To bardzo ważne".

W tym roku różowa wstążka ma się pojawić na kolejnych 150 drzwiach gabinetów w całej Polsce. Aktualną listę takich ośrodków można znaleźć na stronie www.wielkakampaniazycia.pl. Wśród nich jest na razie tylko kilka placówek z Warszawy m.in. przychodnia niepubliczna "Ibis" przy Szlenkierów i ul. Kaczej na Woli, gabinet lekarski przy ul. Kosiarzy w Wilanowie i Dworkowej na Mokotowie.

Dla lekarzy i pielęgniarek z przychodni w Centrum Onkologii na Ursynowie odbywają się spotkania z psychoonkologiem, który szkoli , w jaki sposób namawiać pacjentki, by regularnie się badały.

Rak piersi jest jedną z najczęstszych przyczyn umieralności kobiet w Polsce. W Polsce notuje się ok. 12 tys. nowych zachorowań rocznie. Co roku na raka piersi umiera ok. 5 tys. kobiet, głównie z powodu wykrycia choroby w zbyt zaawansowanym stadium.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amazonki.Net

Poczytaj również

 • Avatar

  2019-04-17 19:18:36

  Ból piersi

  Od ok. trzech miesięcy bolały mnie piersi. Początkowo nie wiązałam tego bólu z piersiami, podejrzewałam raczej...
 • Avatar

  2019-04-17 19:13:25

  Interpretacja wyników, rokowania

  Rak piersi NST G1 CT1CN0M0, ER 100%, PR 100%, Ki67 10%, HER2 (3+). Chemioterapia 6 kursów co 3 tygodnie:...
 • Avatar

  2019-04-11 10:27:31

  PET - sprawdzenie skuteczności leczenia

  Chciałabym zapytać jak się ma badanie pet do sprawdzenia skuteczności leczenia? Zastanawiam się nad zrobieniem takiego...