Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-07-29 09:56:08

Herceptyna a inne metody leczenia

Żona zdiagnozowana - rak piersi. BAG: ER (-), PR (-), HER2 (3+); Ki67 14-20%. Mammografia PP - zmiana 29x24 mm, USG - 30x12mm. Obecnie po chemioterapii AC x 4 i 12 x paklitaxel oraz po mastektomii i wypreparowaniu węzłów pod pachą - operacja tydzień temu. Informacja przy wypisie ze szpitala : "oczekujemy na wyniki histopatologii" oraz "przewidywany termin rozpoczęcia radioterapii za 2,5 m-ca".
Czy najlepszym standardem obecnie nie byłoby jak najszybsze włączenie herceptyny i wtedy oczekiwanie na radioterapię, a później równoległe stosowanie i heceptyny i zabiegów radioterapii?
Czy biorąc pod uwagę rozszerzoną listę leków refundowanych przez NFZ od 1.07.2016 i umieszczenie na niej perjety, standard leczenia przy raku HER2 (3+) zakłada obecnie podawanie obu leków w zakresie chemii pooperacyjnej?

 

 

Odpowiedź:

 

W załączniku B9 do obwieszczenia MZ o leczeniu raka piersi nie ma bardzo precyzyjnie określonych warunków podawania trastuzumabu dożylnie w odniesieniu do innych metod leczenia, natomiast dla leku w postaci podskórnej "P. 2 pp. 3 Powyższy schemat dawkowania (600 mg co 3 tygodnie podskórnie) stosuje się: d) w skojarzeniu z chemioterapią przedoperacyjną i następnie w terapii adjuwantowej opartej o trastuzumab. W tym przypadku całość zaplanowanego leczenia cytostatykami powinna być podana przed operacją, a leczenie uzupełniające powinno być prowadzone wyłącznie trastuzumabem (w skojarzeniu z radioterapią lub hormonoterapią - jeżeli są wskazani do ich stosowania). Pooperacyjne stosowanie trastuzumabu należy wznowić jak najszybciej po przeprowadzonym leczeniu operacyjnym. 4) Rozpoczęcie leczenia jest możliwe podczas stosowania chemioterapii, radioterapii lub hormonoterapii."
Obawiam się, że tekst zredagowany jest w na tyle zawiły sposób, że może budzić pewne wątpliwości, chociaż intencją autora programu na pewno było rozpoczęcie leczenia trastuzumabem niezwłocznie, dodanie radioterapiii i później kontynuowanie trastuzumabu - w przypadku takim, jak Pana żona - jako jedynego leczenia do roku.
Pertuzumab może być stosowany tylko w chorobie rozsianej/nawrocie choroby.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2021-09-09 17:54:11

  Interpretacja TK jamy brzusznej

  Guzek 9,6 mm, rak inwazyjny: NST, G2, DCIS nie występuje, ER 100% - intensywność barwienia silna, PR 90% - intensywność...
 • Avatar

  2021-09-09 09:54:18

  Laser i krioterapia po leczeniu raka piersi

  Mam 50 lat i jestem 8 lat po lewostronnej mastektomii i usunięciu trzech węzłów wartowników (bez...
 • Avatar

  2021-09-09 09:50:11

  Interpretacja przypadku

  W styczniu tego roku biopsja gruboigłowa prawej piersi wykazała: Rak przewodowy inwazyjny G3 (3+3+2), Kategoria B5b, Ocena...