Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-08-02 09:31:11

Objawy uboczne leczenia onkologicznego

W grudniu 2014 r. miałam podskórną mastektomię (w wieku 35 lat). Rak potrójnie ujemny G3 T1b (brak guza tylko resztki po gazie na obszarze ok 1 cm) mikroprzerzut w węźle wartowniku poniżej 1 mm (ok 60 komórek raka ) ki67 wysokie ok. 70%. Zastosowano chemię 6 x FEC oraz 3 x docetaxel. Następnie była radioterapia. Na domiar złego w trakcie leczenia okazało się, że mam mutację BRCA1 - ex 5. Chemia nie została zmieniona. Profilaktycznie usunęłam drugą pierś oraz pół roku temu jajniki i jajowody. Jak do tej pory wszystkie badania ok. Dodatkowo przyjmuję jeszcze olaparib.
Natomiast od kilku dni mam problemy z ciśnieniem, które wynosi 90 na 50. Czasem w południe to spada nawet do 80 na 40. Moje samopoczucie jest straszne, w tym czasie czuję się słaba i tak jakby niedotleniona, mam uczucie jakbym była w górach, puchną mi ręce i są zimne i takie odrętwiałe.
Pani Doktor. czy mój organizm może tak reagować na przebyte leczenie, 5 operacji w ciągu roku oraz na przedwczesną i wymuszają menopauzę? Czy są może jakieś leki łagodzące objawy menopauzy? Dodam, że leczenie chemią zakończyłam rok temu, a naświetlania we wrześniu. Chemię przeszłam łagodnie. Hormonów nie dostałam. Martwię się tym moim samopoczuciem i boję się, czy to nie jest jakiś przerzut do mózgu. Czy mam szansę na to, że ta choroba do mnie nie wróci i czy zastosowane leczenie było właściwe? Jestem załamana tym całym rakiem.

 

Odpowiedź:

 

Przede wszystkim należy wykluczyć kardiologiczną przyczynę złego samopoczucia. Przeszła Pani sporo, ale zanim przyjmie się, że to "tylko menopauza", trzeba mieć pewność, że chemioterapia nie uszkodziła mięśnia sercowego. Warto także porozmawiać z lekarzem, który podaje Pani olaparib, chociaż w charakterystyce leku objawów, o których Pani pisze nie wymieniono.
Leczenie, które Pani przeszła było odpowiednie do Pani choroby.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również