Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-06-19 15:45:00

" Nie bójmy się badać" - Koczarki i Pożarki.

 W sobotę 14 maja i 4 czerwca, w ramach realizacji projektu „Profilaktyka Twoją szansą – wygraj z rakiem”, finansowanego przez Wójta Gminy Kętrzyn - Kętrzyńskie Amazonki zorganizowały spotkania z mieszkańcami miejscowości Koczarki i Pożarki nt. profilaktyki chorób nowotworowych, szczególnie raka piersi, kładąc nacisk na badania profilaktyczne i zachęcając do wykonywania tych badań nie tylko na specjalne zaproszenia ale i samemu.

" Nie bójmy się badać" - Koczarki i Pożarki.

" Nie bójmy się badać" - Koczarki i Pożarki.

 Prelekcje zostały przyjęte z ogromnym zainteresowaniem a nauka samobadania piersi i szukanie w nich guzków to ogromne wrażenie na uczestniczkach. Podczas spotkania padło wiele pytań. Uczestniczyło w nim również kilku mężczyzn.. W Pożarkach na spotkanie przybyły pary małżeńskie i tu podczas spotkania panowała prawie rodzinna atmosfera. Bardzo nas takie spotkania cieszą.


Poprzez takie kontakty pragniemy uświadomić mieszkańców, że nowotwór atakuje ludzi, w różnym wieku. Jest jednak wiele sposobów by raka „wyprzedzić” i nie dać mu szansy. Uczyłyśmy Panie jak należy wykonywać samobadanie piersi. Zachęcałyśmy do wykonywania systematycznych badań profilaktycznych. Badania nie bolą a mogą nam uratować życie  Naszą kampanię dzielnie wspiera Pani doktor Ewa Pietroczuk za co serdecznie dziękujemy.


Pan Andrzej Paczkowski w Koczarkach i wolontariusze w Pożarkach z Kętrzyńskiego PCK pokazali jak należy postępować w nagłych wypadkach przy zadławieniu, utracie przytomności czy też złamaniach, poparzeniach i innych. W Pożarkach przedstawiono nam na przykładzie jednego ze słuchaczy jak szybka pomoc przedmedyczna uratowała mu życie. W obu miejscowościach zostałyśmy przyjęte bardzo serdecznie a słodki poczęstunek w postaci pysznych ciast, ciasteczek, kawy i herbaty jeszcze bardziej uatrakcyjnił nasz kontakty z mieszkańcami.


Pobyt nasz został zakończony spektaklami teatralnymi w wykonaniu prawdziwych aktorów z Teatru im. Stefana Jaracza z Olsztyna w sztuce „Serce boksera” w Koczarkach i „Świeczka zgasła” w Pożarkach. Spektakle pokazane w bardzo prostej formie wywarły ogromne wrażenie na mieszkańcach. Występy aktorów wywołały ogromny aplauz wśród zebranych osób. Dla większości było to pierwsze takie zetkniecie z prawdziwym teatrem i prawdziwymi aktorami. Widownia bardzo spontanicznie reagowała na to co działo się na scenie. Co chwila słychać było salwy śmiechu.


Przebieg spotkań udowodnił, że warto realizować taki program. Odbiorcy oswajają się z problematyką i istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą uczestniczyć w badaniach profilaktycznych. Amazonki organizując tego typu prelekcje zakładają, że przełamią barierę strachu przed badaniami i pokutującym przekonaniem, że „lepiej nie wiedzieć”. Mają nadzieję, że w wyniku ich działań znacząca ilość kobiet zgłosi się na badania mammograficzne i cytologiczne i ewentualnie rozpocznie leczenie.
Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu naszych spotkań Paniom: Jagodzie Nowińskiej, Agnieszce Roszig i Ani Opala.

 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Danuta Łozowska

Forum

 • silvan66 (offline)

   

  Avatar

  2016-10-05 09:25:33
   

  8 lipca zrobiłam mammografię i uważam to za największy błąd mojego życia. Wykryto u mnie zwapnienia, które powinny być dalej zbadane. USG nie wykryło niczego, zrobiono po 2 tyg. biopsję. Po następ...
 • lulu (offline)

   

  Avatar

  2016-10-05 17:47:58
   

  Silvan nie masz prawa do takich katastroficznych myśli. Każda choroba jest czekaniem, krótszym, dłuższym ale jednak. To że się zbadałaś to nie jest błąd. Jeśli nawet coś by tam było, to lepiej chwy...

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...